Trojpolní systém: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 34 bajtů ,  před 3 lety
m
Pravopisné a stylistické úpravy.
m (WPCleaner v1.41b - Fixed using WP:WCW (Odkaz shodný se svým popisem))
m (Pravopisné a stylistické úpravy.)
[[Soubor:Crop rotation - cs.png|thumb|Schéma trojpolního systému]]
'''Trojpolní systém''' představujepředstavoval vylepšený způsob obdělávání [[zemědělská půda|půdy]], který cca ve [[13. století]] vytlačil tzv. [[dvoupolní systém]], užívaný v raném [[středověk]]u. Spočíval v rozdělení obdělávané půdy na 3tři části. Jedna se osela na [[jaro|jaře]], druhá na [[podzim]] a třetí se nechala ladem. Příští rok se to celé pospořádání posunulo - předchozí [[úhor]] byl oset na jaře, předchozí na jaře osetá část na podzim a poslední část [[pole]] odpočívala.
 
== Střídání ==
# jař, ozim, úhor
# ozim, úhor, jař
Od 13. století, díky relativnímu nedostatku půdy i vylepšení zemědělského nářadí -, se měnízměnil systém obdělávání půdy. Dosavadní přílohová soustava, kdy část polí po několik let ležíležela ladem a samovolně obnovujeobnovovala úrodnost, jebyla vystřídána trojpolním rotačním systémem. Pozemky vsi -, tzv. [[plužina]], -jsou rozděleny na tři části, z nichž jedna je oseta ozimy, druhá jařemi a třetí zůstává ležet úhorem. Po roce jsou pak pole, jež byla původně vyhrazená pro ozimy, oseta jařemi a ve třetím roce je daný díl půdy ponechán jako úhor.
Od 13. století - díky relativnímu nedostatku půdy
i vylepšení zemědělského nářadí - se mění systém obdělávání půdy. Dosavadní přílohová soustava, kdy část polí po několik let leží ladem a samovolně obnovuje úrodnost, je vystřídána trojpolním rotačním systémem. Pozemky vsi - tzv. plužina -
jsou rozděleny na tři části, z nichž jedna je oseta ozimy, druhá jařemi a třetí zůstává ležet úhorem.
Po roce pak pole původně vyhrazená pro ozimy jsou oseta jařemi a ve třetím roce je daný díl půdy ponechán jako úhor.
 
== Odkazy ==
156

editací

Navigační menu