Diskuse:Katyňský masakr: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 3 142 bajtů ,  před 3 lety
Nesoulad právního řádu zavedeného Berijou a Paketem č.1
(o porovnávání NKVD a SS)
(Nesoulad právního řádu zavedeného Berijou a Paketem č.1)
::::Role NKVD je již velmi dlouho známá, přiznal ji už Gorbačov. Jinak souhlasím s předřečníkem. [[Wikipedista:Jirka O.|Jirka]] [[Wikipedista diskuse:Jirka O.|O.]] 3. 10. 2009, 20:22 (UTC)
 
::::V první řadě bych poprosil o informaci kdy a co Gorbačov konkrétně a přesně řekl. Jinak je to ve stylu "jedna paní povídala...". Zatím uvedu nějaké vcelku všeobecně známé a dostupné skutečnosti: Na poslední straně údajného přípisu Beriji (viz [[new.rusarchives.ru/publication/katyn/spisok.shtml]]) je napsáno, že navrhuje předat daný problém k řešení 'trojce' ve složení Merkulov, Kobulov a Baštakov. Jak mohl Berija takovou hloupost napsat, když:
::::1) trojky byly tvořeny šéfem stranické organizace zahrnující dané území, šéfem NKVD dané lokality a prokurátorem (dtto.). Proto jediná trojka, která mohla operovat na území několika republik, by musela mít složení Stalin, Berija a Vyšinskij. Berija pouze mohl požádat Stalina a Vyšinského o návrh někoho, kdo by je zastoupil, ale nemohl jejich jménem nikoho uvést - dělal by z nich hlupáky. Kromě toho Kobulovové byli dva a ze zápisu není jasné, který to měl být (jak se odůvodňuje ten Bogdan?). Kromě toho v uvedené trojce zcela určitě chybí prokurátor. Ale toto je vlastně jen hypotetický a podružný problém, protože:
::::2) Berija převzetí funkce podmínil uznáním represí za neodůvodněné. K tomu došlo 17.11.1938 výnosem "Об арестах, прокурорском надзоре и ведении следствия: Постановление Совета Народных Комиссаров СССР и Центрального Комитета ВКП(б)", např. viz [[grachev62.narod.ru/stalin/t14/t14_56.htm]] a Berija byl 25.11. jmenován lidovým komisařem vnitra. 26.11. (druhý den) vydal k výšeuvedenému výnosu podrobnou prováděcí vyhlášku, například viz [[back-in-ussr.com/2015/05/pervyy-prikaz-lavrentiya-beriya.html]]. V závěru výnosu se uvádí:
:::::1. Запретить органам НКВД и Прокуратуры производство каких-либо массовых операций по арестам и выселению.
:::::В соответствии со статьей 127 Конституции СССР аресты производить только по постановлению суда или с санкции прокурора. ...
:::::2. Ликвидировать судебные тройки, созданные в порядке особых приказов НКВД СССР, а также тройки при областных, краевых и республиканских управлениях РК милиции. ...
::::To tedy znamená, že speciálně na základě požadavku Beriji byly zakázány hromadné operace a trojky - což je přesně to, co je uvedeno v tom nesmyslu zvaném Paket č.1.
::::3) Pokud by Berija přece jenom chtěl použít nějaký mimořádný prostředek, měl ho k dispozici - zvláštní kolegium, které oba dokumenty ponechávaly v platnosti. Proč se tedy obracel na instituci, která byla zrušena dokonce na jeho popud? Jak vysvětlíte takový nesmysl? [[Wikipedista:Jik|Jik]] ([[Diskuse s wikipedistou:Jik|diskuse]]) 2. 5. 2017, 20:33 (CEST)
Snížil jsem celkový počet na zavražděných z 25000 na 22000 a doplnil referenci. Nejsem odborník na dané téma a nepublikuji zde vlastní výzkum, všude v hlavních českých médiích se v médiích uvání 22000, odlišné číslo by vyžadovalo hodně důvěryhodný zdroj.--[[Wikipedista:Honzour|Honzour]] 11. 4. 2010, 07:59 (UTC)
 
141

editací

Navigační menu