Benny Goodman: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 3 159 bajtů ,  před 4 lety
bez shrnutí editace
m (WPCleaner v1.41b - Fixed using WP:WCW (Odkaz shodný se svým popisem))
 
=== Hvězda Jazzu ===
O dva roky později, se Goodman odstěhoval do [[Los Angeles]], aby se připojil do kapely Bena Pollacka. Zůstal s kapelou několik let, nakonec se stal jedním z jejích předních sólistů. V roce 1928, Goodman vydal své první album ,,Jazz Holiday". On pak opustil kapelu a odstěhoval se do New Yorku v následujícím roce.
 
Goodman našel práci hraje v rádiu, v nahrávání a v orchestrech na Broadwayi[[Broadway]]<nowiki/>i. Během svého života pracoval s jazzovými legendami jako byli např. Fats Waller, Ted Lewis a [[Bessie Smith]]. V roce 1931, Goodman slavil svůj první úspěch s písní "He's Not Worth Your Tears" s Scrappy Lambertovou.
 
== Kariéra ==
V roce 1935, Goodman hrál se svým orchestrem, který v té době zahrnoval trubače: Ziggy Elman a Harryho Jamese, klavíristé Jess Stacey a [[Teddy Wilson]], a bubeníka Gene Krupa mezi ostatními. Jeden den na turné: 21. srpna 1935, tu noc, orchestr ohromil publikum v sále Palomar v Los Angeles-událost, která mnoho citovat jako začátek swingové éry. Goodmanovi také pomohlo prolomit bariéru barev v hudbě v té době tím, že měl jednu z prvních integrovaných kapel.
 
Goodman popularita nadále vzrůstala v roce 1936. Vrátíme-li se k rádiu, stal hostem ,,Camel Caravan" ten rok. Program běžel až do roku 1939.Goodman také se objevil v ,,The Big Broadcast of 1937" (1936). On pokračoval ve tvorbě hned několika filmů, včetně ,,Hollywood Hotel" (1937), ,,Syncopation" (1942) a ,,Sweet a Low-Down" (1944).
 
Goodmanův orchestr byl jedním z prvních, kdo prováděl [[jazz]] v [[New York|New Yorku]] slavné Carnegie Hall v roce 1938.Také vydal jeden ze svých mnoha populárních písní, „Sing, Sing, Sing,“ ten stejný rok, který byl později uveden do ,,Grammy Hall of Fame".Goodman také čelí konkurenci z jiných populárních kapelníků, jako [[Artie Shaw]] a [[Glenn Miller]].
 
== Vybledlá hvězda ==
V roce 1940 Goodman zaznamenal jen tři hity první desítky v tomto roce, jako byly např. "Darn That Dream." Některé z jeho dalších hitů z této éry byly "There'll Be Some Changes Made," zpívaný Louisem Tobinem, a "Somebody Else Is Taking My Place" “ s vokály Peggy Lee. V roce 1942 si vzal Goodman sestru Johna Hammonda Alici. Nakonec s ní měl dvě dcery, Rachel a Benjie.
 
Poté, co [[druhá světová válka]] skončila v roce 1945, jazzová scéna se začala měnit, pohybovala se více k bebop stylu. Goodmanovi se nakonec rozpadla jeho big band a hrál s malými skupinami v průběhu několika let. S hudebníkem-komikem Victorem Borgem, vlastní na nějaký čas radiový pořad. Goodman také hrál v 1948 v hudební komedii ,,A Song Is Born" s Danny Kayem a Virginia Mayo, který uváděl další hudební velikány jako byl [[Louis Armstrong]] a [[Tommy Dorsey]].
 
V letech 1950 až 1960, strávil Goodman spoustu času v zahraničí. Cestoval Evropou v roce 1950. V roce 1956, Goodman cestoval do Dálného východu do ministerstva zahraničí v USA. Pokračoval cestováním do Sovětského svazu v roce 1962 jako součást kulturního výměnného programu americkému ministerstva zahraničí.
 
S Gene Krupa, Teddy Wilson, a Lionel Hampton, se Goodman vrátil do hitparád s albem Together Again! (1964). Jeho další hlavní album bylo v roce 1971 ,,Benny Goodman Today," který byl součástí živého vystoupení ve [[Stockholm|Stockholmu]].
[[Soubor:Benny Goodman 1942.jpg|náhled]]
 
== Poslední roky Bennyho Goodmana ==
Kvůli jeho nedostatečnému zdraví, Goodman nadále pokračoval ve tvorbě během roku 1980. Zemřel na selhání srdce 13. června 1986, ve věku 77 let v New York City. Malý soukromý pohřeb se konal pro jeho rodinu ve [[Stamford (Connecticut)|Stamford]], Connecticut, kde byl dlouholetým rezidentem; V souladu s přáním společnosti Goodman, rodinní příslušníci provedli obřad. Byl pohřben vedle jeho manželky v Long Ridge hřbitově. Jen několik dní po svém posledním vystoupení. Chvíli před svou smrtí, dostal celoživotní dílo [[Cena Grammy|Grammy,]] stejně jako čestný doktorát z Brandeis University a Bard College.
 
Stále znám jako jeden z největších umělců Jazzu, Goodman byl také uveden na poštovní známce v roce 1996 jako součást série Legendy American Music.
 
== Diskografie ==
1

editace

Navigační menu