Benny Goodman: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 1 825 bajtů ,  před 4 lety
bez shrnutí editace
m (kategorie)
 
V červenci [[1935]], jeho orchestr nahrál nejznámější skladby ''King Porter Stomp'' a ''Sometimes I'm Happy'' pro které aranžmá upravil [[klavír]]ista a skladatel [[Fletcher Henderson]]. [[Jelly Roll Morton]] a [[Joe King Oliver|Joe „King“ Oliver]] nahráli skladbu ''King Porter Stomp'' už v roce [[1924]].
 
== Mládí Bennyho Goodmana ==
Klarinetista a kapelník Benny Goodman se narodil Benjaminu Davidovi Goodmanovi dne 30. května 1909 v [[Chicago|Chicagu]], [[Illinois|Illinois.]] Syn ruských emigrantů, byl devátý dítě v rodině, a nakonec má celkem 11 sourozenců. Jeho otec pracoval jako krejčí, aby zabezpečil velkou rodinu, ale peníze byly pro rodinu Goodmanů vždy problém.
 
Ve věku 10 let, šel Goodman studovat hudbu na Kehelah Jacob. Studoval hru na klarinet s Franzem Schoeppem, který byl členem Chicago Symphony. Debutoval v roce 1921. Hrál s místními kapelami, Goodman se stal členem Americké federace hudebníků ve věku 14 let.
 
=== Hvězda Jazzu ===
O dva roky později, se Goodman odstěhoval do Los Angeles, aby se připojil do kapely Bena Pollacka. Zůstal s kapelou několik let, nakonec se stal jedním z jejích předních sólistů. V roce 1928, Goodman vydal své první album ,,Jazz Holiday". On pak opustil kapelu a odstěhoval se do New Yorku v následujícím roce.
 
Goodman našel práci hraje v rádiu, v nahrávání a v orchestrech na Broadwayi. Během svého života pracoval s jazzovými legendami jako byli např. Fats Waller, Ted Lewis a [[Bessie Smith]]. V roce 1931, Goodman slavil svůj první úspěch s písní "He's Not Worth Your Tears" s Scrappy Lambertovou.
 
== Kariéra ==
V roce 1935, Goodman hrál se svým orchestrem, který v té době zahrnoval trubače: Ziggy Elman a Harryho Jamese, klavíristé Jess Stacey a Teddy Wilson, a bubeníka Gene Krupa mezi ostatními. Jeden den na turné: 21. srpna 1935, tu noc, orchestr ohromil publikum v sále Palomar v Los Angeles-událost, která mnoho citovat jako začátek swingové éry. Goodmanovi také pomohlo prolomit bariéru barev v hudbě v té době tím, že měl jednu z prvních integrovaných kapel.
 
== Diskografie ==
1

editace

Navigační menu