Bártlova bouda: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
typo
m Napřímení interního odkazu.
Řádek 23: Řádek 23:
|web = [http://www.bartlovabouda.cz/ www.bartlovabouda.cz]
|web = [http://www.bartlovabouda.cz/ www.bartlovabouda.cz]
}}
}}
'''Bártlova bouda''' (také jako '''Bártlovka''', {{Vjazyce2|de|''Bartlbaude''}}) je [[turistická bouda]] v [[Bílý Potok|Bílém Potoce]], obci ve [[Frýdlantský výběžek|Frýdlantském výběžku]] v [[Liberecký kraj|Libereckém kraji]] na severu [[Česko|České republiky]]. Nachází se na západním úbočí [[Paličník]]u (944 m. n. m.) ve výšce 520 m. n. m.
'''Bártlova bouda''' (také jako '''Bártlovka''', {{Vjazyce2|de|''Bartlbaude''}}) je [[Horská bouda|turistická chata]] v [[Bílý Potok|Bílém Potoce]], obci ve [[Frýdlantský výběžek|Frýdlantském výběžku]] v [[Liberecký kraj|Libereckém kraji]] na severu [[Česko|České republiky]]. Nachází se na západním úbočí [[Paličník]]u (944 m. n. m.) ve výšce 520 m. n. m.


== Historie ==
== Historie ==

Verze z 29. 3. 2017, 13:04

Bártlova bouda
Bártlova bouda (pohled od jihovýchodu)
Bártlova bouda (pohled od jihovýchodu)
Účel stavby

horská chata s restaurací

Základní informace
Současný majitelRudolf Novotný
Poloha
AdresaBílý Potok, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Bártlova bouda
Bártlova
bouda
Další informace
Webwww.bartlovabouda.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bártlova bouda (také jako Bártlovka, německy Bartlbaude) je turistická chataBílém Potoce, obci ve Frýdlantském výběžkuLibereckém kraji na severu České republiky. Nachází se na západním úbočí Paličníku (944 m. n. m.) ve výšce 520 m. n. m.

Historie

První objekt, který na tomto místě stál, je zakreslen již do map Stabilního katastru z roku 1843. V té době navíc v okolí objektu stávalo dalších dvanáct chalup. Majitelem boudy v 19. století byla rodina Neumannových. Ti ji roku 1910 přenechali rodině zdejšího lékaře Rüfflera. Ve zmíněném roce 1910 došlo k přestavbě do té doby dřevěného objektu na budovu zděnou s kamennou podezdívkou, omítkou o světlé barvě a okny s okenicemi a truhlíky s květinami. Kolem domu se rozkládala zahrada s ovocnými stromy, záhony a altánkem k odpočinku. Letopočet 1910, kdy k přestavbě došlo, byl vryt do komínu v domě. Před první světovou válkou ale Rüfflerovi odešli do zahraničí, do Švýcarska. Roku 1926 se majitelem stavby stal Anton Bartel, který v ní zřídil restauraci s kavárnou.[1] Jeho jméno nese objekt dosud.[2] Protože se Bartelovi podnikání dařilo (vyhlášené byly například zdejší koláče), mohl objekt rozšířit vybudováním do současnosti zachované dřevěné verandy, která má v oknech barevná skla. Roku 1932 předal majitel restauraci své dceři Anně Neuwingerové a také jí se dařilo, takže roku 1938 nechala k jižní stěně přistavět velký sál spolu s pokoji v podkroví a letní vyhlídkovou terasou. V provozu byl objekt i po dobu druhé světové války. Poslední oslavy Silvestra zde proběhly na přelomu let 1943 a 1944.[1]

Po válce přešel objekt do národní správy a využívalo jej Revoluční odborové hnutí (ROH). Na počátku šedesátých let 20. století přešlo do majetku družstva Jednota a v jeho vlastnictví zůstalo až do roku 1989. Během této doby (roku 1980) proběhla rekonstrukce vnitřního vybavení, dále výměna krytu střechy (původní břidlicovou nahradil červeně zbarvený plech) a zrušen byl též původní vstup do domu po kamenných schodech opatřených zábradlím. V témže roce se zboural i chatkový tábor, stojící do té doby na louce vedle chalupy a k Bártlově boudě patřící. V době, kdy v okolních jizerskohorských lesích probíhalo velkoplošné mýcení, byli v chatě ubytováni dřevorubci, kteří prostory zdejší restaurace využívali k odpočinku po práci.[1]

Během roku 1990 se majiteli budovy stali manželé Božena a Rudolf Novotní pocházející z Frýdlantu. Prostor restaurace je osvětlován zdobenými dřevěnými lustry s vyřezávanými figurami a na zdech jsou pověšeny paroží z jeleních shozů z bývalé clam-gallasovské obory u Oldřichova v Hájích. Podkrovní prostory jsou uzpůsobené pro přespání šestnácti nocležníků.[1] Na přilehlé louce u objektu se během léta konají Bílopotocké slavnosti.[3]

Turismus

Na křižovatce zpevněných cest severovýchodně od Bártlovy boudy se nachází rozcestník pojmenovaný „Bártlova bouda“. U něj se kříží zeleně a žlutě značená turistické trasa. Žlutá trasa sem stoupá od západu z rozcestí pojmenovaného „Bílý Potok – rozcestí“ a pokračuje dále do kopce na východ až k rozcestníku „Hájený potok“. Zelená trasa klesá na rozcestí u Bártlovy boudy od severu, z rozcestí pojmenovaného „Hubertka“ nacházející se u stejnojmenné turistické chaty. Jižním směrem pak zeleně značená trasa stoupá kolem Wenzerichova pomníku až na rozcestí „Sedmitrámový most“.

Odkazy

Reference

  1. a b c d MEJZROVÁ, Jana. Bártlova bouda. Krkonoše – Jizerské hory [online]. 2006, rev. 2010-11-03 [cit. 2014-09-18]. Čís. Prosinec. Dostupné online. ISSN 1214-9381. 
  2. NEVRLÝ, Miloslav; VINKLÁT, Pavel Déčko. Album starých pohlednic – Frýdlantsko. Liberec: Knihy 555, 2009. 156 s. ISBN 978-80-86660-30-1. S. 53. 
  3. IV. Bílopotocké slavnosti [online]. Bílý Potok: Občanské sdružení Bílý Potok veselejší [cit. 2014-09-19]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy