Změny

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 109 bajtů ,  před 2 lety
m
opraven velký počet gramatických chyb a slovosledu
| datum přístupu = 2011-01-14}}</ref> K Panamě patří souostroví [[Bocas del Toro (souostroví)|Bocas del Toro]] a [[Perlové souostroví]]. Zdejší nejmohutnější řeky jsou [[Tuira]], [[Bayano (řeka)|Bayano]], [[Chucunaque]] a [[Chagres]], největší jezera jsou [[Bayano (jezero)|Bayano]], [[Gatúnské jezero|Gatún]] a [[Alajuela (jezero)|Alajuela]].
 
V roce 2005 pokrývaly lesy 59,2 %, savanyzemědělská půda 37,9 %. Savany zabíraly jen 0,2 % území státu, zemědělská půda 37,9 %.<ref name="B">
{{Citace elektronické monografie
| vydavatel = Comisión Centroamericana de Ambiente y Desarollo
Území Panamy bylo původně osídleno [[Indiáni|Indiány]], ale od počátku [[16. století|16.&nbsp;století]] země začala být objevována a okupována Španěly. Indiánské obyvatelstvo téměř zcela vymizelo kvůli infekčním chorobám dovezeným z Evropy. Jejich předkolumbovská populace se odhaduje na 200 000 až 2 miliony. [[Kryštof Kolumbus|Kolumbus]] se objevil u Panamských břehů již roku [[1502]], což byl začátek jejího začlenění do [[Španělské kolonie|španělských kolonií]], kde setrvala přes 300 let. Jako strategické nejužší místo v&nbsp;Americe mezi Pacifikem a Atlantikem se stala Panama rychle místem čilého [[obchod]]ního a [[tranzit]]ního ruchu. Zlato a stříbro z Jižní Ameriky se přepravovalo přes Panamu do Španělska.
 
V&nbsp;první fázi vznikla mezi oceány [[silnice]], po které Španělé přepravovali cenný náklad na [[Mula|mulách]], později ji nahradila [[železnice]] dokončená USA roku 1855 na základě uzavřené smlouvy z roku 1846 kdy byla mezi Kolumbií a [[Spojené státy americké|USA]] uzavřena [[Malarrino-Bidlackova smlouva]], jíž si USA zajistily výsadní postavení při eventuální stavbě komunikací. V&nbsp;těchto letech byla Panama stále součástí nezávislé [[Kolumbie]]. Na počátku 70. let [[19. století|19.&nbsp;století]] se začal naplňovat dávný sen námořníků, když se začal budovat [[Panamský průplav]] přehrazením řeky [[Chagres|Río Chagres]] přehradou, přičemž vzniklo [[Gatúnské jezero]]. V roce 1878 -získala francouzská společnost [[Compagnie Universelle]], vedená stavitelem suezského průplavu [[Ferdinand Lesseps|Ferdinandem Lessepsem]], získala koncesi na stavbu průplavu, v roce 1889 však zkrachovala. Aby se její majitelé vyhnuli právnímu postihu, založili společnost [[Compagnie Nouvelle du Canal de Panama]]<ref>http://www.czbrats.com/Builders/FRCanal/failure.htm</ref>, na kterou převedli aktiva [[Compagnie Universelle]] a 50 000 akcií podstoupili bezúplatně Kolumbijské vládě, na základě čehož získala společnost koncesi na výstavbu průplavu. Společnost v roce 1902 koupilokoupily [[Spojené státy americké|USA]], akteré tím zrušilozrušily své plány na vedení [[Nikaragujský průplav|průplavu předpřes Nikaraguu]] a započaly práce na dokončení průplavu přes Panamu. Koupě USA následovala po krachu [[Hay-Herránova smlouva|Hay-Herránova smlouvy]] z roku 1901, která sice byla podepsána, ale nebyla Kolumbijským parlamentem ratifikována.
 
Při stavbě železnice a později průplavu zahynulo obrovské množství dělníků na následky [[malárie]] a [[žlutá zimnice|žluté zimnice]]. I přes tyto útrapy byl ale kanál dokončen a první zkušební plavba 81,6&nbsp;km dlouhým kanálem se uskutečnila roku [[1913]], slavnostní otevření pak [[15. srpen|15. srpna]] roku [[1914]]. V&nbsp;dnešní době je průplav strategickou tepnou zkracující cestu mezi oceány. Pro narůstající dopravu a nové lodě se stal průplav nedostatečný, proto se v&nbsp;nedávné době přistoupilo k&nbsp;jeho rozšiřování, přesto však jím stále nemohou proplouvat obrovské [[kontejner]]ové lodě. Průplav překonávají 2 pevné mosty ([[Puente de las Américas]] a [[Puente Centenario]]), které zajišťují kontinuity [[Panamericana|Panamericany]].
 
Nezávislost na Španělsku Panama získala<ref>http://rozvojovky.vse.cz/st-pana.php</ref> od roku 1821 kdy vznikl nezávislý stát Velká Kolumbie (území dnešní [[Kolumbie]], [[Ekvádor]]u, [[Venezuela|Venezuely]], Panamy), která se rozpadla v 1830 a vznikla nezávislá Venezuela a Ekvádor. Panama se stala součástí dvojstání pod nadvládou Kolumbie s názvem Nová Granada, 1832 – 1858 Republika [[Nová Granada]], 1858 – 1863 Granadská konfederace, násilně ukončené Kolumbií v 1863, kdy z konfederace byla učiněna Kolumbijská republika. V roce 1886 byla přijata nová ústava, která centralizovala stát jako Kolumbii.
To vedlo k úspěšné občanské válce za nezávislost Panamy v letech 1899 - 1902, která skončila nezávislostí Panamy. Panama následně připravovala ústavu a vyhlášení samostatné republiky. TytoTěmto snahysnahám měla zamezit vojenská intervence kolumbijských vojsk v květnu 1903, kterýkterým ale ve vylodění zabránil americký [[dělový člun]] [[USS Nashville (PG-7)]].
Dne 3. listopadu 1903 Panama vyhlásila nezávislost.
V roce 1904 byla uzavřena [[Hay-Bunau-Varillova smlouva]], která spolu s ustanoveními panamské ústavy, zakotvila výlučné postavení USA v oblasti budovaného průplavu (šestimílový pás území na obou jeho březích), bylo zřízeno Panamské průplavové pásmo (výsostné území USA) a umožněna výstavba dvou vojenských základen v zájmu zajištění bezpečnosti proplouvajícím lodím, ke kterému se USA zavázalozavázaly. USA vyplatily Panamě jednorázový poplatek 10 miliónů [[dolar]]ů a poskytly příslib placení každoročního poplatku ve výši 250&nbsp;000 [[Americký dolar|dolarů]]. V roce 1977 americký prezident [[James Carter]] a panamský generál [[Omar Torrijos]] podepsali dohodu, která stanovila 31. prosinec 1999 jako den předání Panamského průplavu Panamě jako neutrálníneutrálního území pod panamskou správu, akde USA budou garantovat jeho vnější obranu.
 
V roce 1940-1941 se stal prezidentem [[Arnulfo Arias]], nacionalisticky a protiamericky orientovaný prezident, který se ve druhé světové válce přidal na stranu [[Osa Berlín–Řím–Tokio|zemí osy]]. Panama, jako stát osy, byla ve druhé světové válce poražena USA. Po válce držel moc v zemi [[José Antonio Remón]] velitel Národní policie, který kontroloval také funkce prezidenta. V roce 1952 byl [[José Antonio Remón]] zvolen prezidentem. Panama byla nestabilním územím a v prezidentském úřadě docházelo k častým změnám. V roce 1968 prezidenta [[Marco Aurelio Robles|Marca Aurelia Roblese]] svrhla vojenská junta vedená [[Omar Torrijos|Omarem Torrijosem]], který ovládl stát jako neomezený diktátor. V roce byl 1972 zvolen prezidentem. Zavedl sociální a ekonomické reformy, které pozvedly panamské hospodářství. V roce 1977 Panama a USA podepsaly smlouvu (Carter-Torrijosovu), která potvrzovala panamskou suverenitu v oblasti průplavu a podle které po skončení přechodného období přejde k 1. 1. 2000 jako neutrální území pod panamskou správu a USA budou garantovat jeho vnější obranu. V roce 1981 [[Omar Torrijos]] zemřel při havárii letadla a bez ohledu na výsledek voleb v 1983, které vyhrála opozice, zesílil vliv armády v zemi v čele armády stanul generál [[Manuel Noriega]], který v roce [[1989]] zrušil již druhé volby, ve kterých vyhrála opozice. [[Manuel Noriega]] podporovat nacionalismus a antiamerické nálady i přesto, že v minulosti pracoval pro [[Central Intelligence Agency|CIA]]. Začal porušovat embargo Kuby, obchodovat s drogami a zpochybnil smlouvy s USA a výstavbě a správě průplavu. USA přerušily diplomatické styky s Panamou. V prosinci 1989 schválil americký prezident [[George H. W. Bush]] [[Invaze Spojených států amerických do Panamy|vojenskou operaci proti režimu generála Noriegy]], která měla za cíl ochránit americká práva, bránit a provozovat [[Panamský průplav|průplav]] a předat Noriegu spravedlnosti.
 
== Hospodářství ==
Díky výhodné zeměpisné poloze patří panamské hospodářství k&nbsp;jedněm z&nbsp;bohatších v [[Latinská Amerika|Latinské Americe]]. Panamská ekonomika je založena na službách, které tvoří 78 % [[Hrubý domácí produkt|HDP]]. Hrubý domácí produkt Panamy v&nbsp;roce [[2012]] vzrostl o 10,8 %, přestoa však,byl ačkoli jetak nejvyšší ve Střední Americe, přesto však asi 14 % populace žije v&nbsp;chudobě.
 
Pod [[Vlajka Panamy|panamskou vlajkou]] je registrováno přes 3000 [[Loď|lodí]], jelikož jsou registrační poplatky malé a pracovní zákony velmi benevolentní. Pětina populace je zaměstnána v&nbsp;zemědělství, které vytváří pouze 6 % HDP. Nejvýznamnější zemědělské produkty jsou [[banán]]y, [[cukrová třtina]], [[káva]], [[kukuřice]] a [[rýže]]. Většina průmyslové produkce zůstává na území Panamy a slouží k uspokojení domácí potřeby.
3

editace

Navigační menu