Mystérium: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 92 bajtů ,  před 3 lety
odk, fmt, zs,
m (Odstranění linku na rozcestník Tajemství s použitím robota - Odstraněn(y) odkaz(y))
(odk, fmt, zs,)
 
{{neověřeno}}
 
'''Mysterium''' (z lat. ''mysterium'', tajemství) je středověká náboženská [[Divadelní hra|hra]] (14.-16. století) uvádějící na scénu epizody ze [[Starý zákon|Starého]] i [[Nový zákon|Nového zákona]] či příběhy ze života svatých. Mysteria se většinou pořádala u příležitostí církevních svátků, prováděli je amatérští herci (ale i mimové, žongléři) v simultánních dekoracích, tzv. mansionech. Mysterium trvalo několik dní; řídil je vůdce-organizátor hry a propojení jednotlivých epizod a míst zajišťoval herec-vypravěč, přičemž styl hry se od epizody k epizodě měnil. Text a vůdce většinou vybírala obec, která si také mysterium objednávala. Herci zakládali bratrstva. Církev, pohoršená sílící burleskní tendencí a hrubostí, podnítila v roce 1548 zákaz pořádání mysterií (vydán pařížským parlamentem pro kraj Ile-de France); tradice těchto her se však ještě nějakou dobu udržela a rozšířila se po celé Evropě (''autos sacramentales'' ve Španělsku a Portugalsku, ''miracles plays'' v Anglii, ''laudi'' v Itálii, ''Mysteruanspiele'' v Německu). Silně ovlivnily drama alžbětinské ([[Christopher Marlowe|Marlowe]], [[William Shakespeare|Shakespeare]]) a Španělsko ([[Pedro Calderón de la Barca|Calderón]]).
 
Mysterium trvalo několik dní; řídil je vůdce-organizátor hry a propojení jednotlivých epizod a míst zajišťoval herec-vypravěč, přičemž styl hry se od epizody k epizodě měnil. Text a vůdce většinou vybírala obec, která si také mysterium objednávala. Herci zakládali bratrstva. [[Katolická církev|Církev]], pohoršená sílící burleskní tendencí a hrubostí, podnítila v roce 1548 zákaz pořádání mysterií (vydán [[paříž]]ským parlamentem pro kraj [[Île-de-France]]); tradice těchto her se však ještě nějakou dobu udržela a rozšířila se po celé Evropě (''autos sacramentales'' ve Španělsku a Portugalsku, ''miracles plays'' v Anglii, ''laudi'' v Itálii, ''Mysteruanspiele'' v Německu). Silně ovlivnily drama alžbětinské ([[Christopher Marlowe|Marlowe]], [[William Shakespeare|Shakespeare]]) a Španělsko ([[Pedro Calderón de la Barca|Calderón]]).
Pašijové mysterium, které vyprávělo o životě Kristově, mísilo groteskní komiku s teologickými diskuzemi; účastnilo se ho celé město, které jim bylo "zdivadelněno".
 
Pašijové mysterium, které vyprávělo o životě Kristově, mísilo groteskní komiku s teologickými diskuzemi; účastnilo se ho celé město, které jim bylo "zdivadelněno"„zdivadelněno“.
''Mystérium'', in Divadelní slovník, Patrice Pavis, Divadelní ústav Praha 2003
 
== Literatura ==
* ''Mystérium'', in Divadelní slovník, Patrice Pavis, Divadelní ústav Praha 2003
 
[[Kategorie:Divadelní žánry]]

Navigační menu