Vlastnictví: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 871 bajtů ,  před 4 lety
m
značky: editace z Vizuálního editoru odstraněno <references />
Soukromé vlastnictví bylo považováno za pozůstatek [[Kapitalismus|kapitalistické]] vlastnické soustavy, bylo řazeno mimo socialistickou vlastnickou soustavu. Jeho předmětem bylo zejména individuální vlastnictví výrobních prostředků a půdy, avšak bylo vylučováno, aby prostřednictví soukromého vlastnictví docházelo k „vykořisťování člověka člověkem“. Proto bylo soukromé vlastnictví v menší míře umožňováno pouze tam, kde bylo spojeno s vlastní prací vlastníka např. u samostatně hospodařících rolníků či v jiné malovýrobě. Dále bylo do soukromého vlastnictví řazeno i každé jiné individuální vlastnictví, které nesplňovalo podmínky osobního vlastnictví, vlastnictví nesocialistických organizací a vlastnictví zahraničních [[Právnická osoba|právnických osob]]. Soukromé vlastnictví bylo upraveno v občanském zákoníku a byla stanovena určitá omezení při nakládání s ním (např. při převodu nezastavěných stavebních pozemků větší výměry).
 
I v současnosti bývá běžně některé vlastnictví označováno za „soukromé“ či „osobní“ (např. „byt v osobním vlastnictví“). Jde však o laické výrazy, které nemají obsah právních termínů užívaných v době komunistického režimu, vždy se jedná o tentýž jediný druh vlastnictví, který je v platném právním řádu upraven. Označením vlastnictví jako soukromého se většinou zdůrazňuje vymezení vlastníka jako subjektu odlišného od státu, [[Obec|obce]], [[Samosprávné kraje v Česku|kraje]] či [[Právnická osoba|právnických osob]].
 
*
== Odkazy ==
=== Reference ===
*
<references />
 
=== Literatura ===
* Jiří Hromada, Zdeněk Madar: ''Právnický slovník''. Orbis: Praha, 1972. 3. vydání.
* Pavel Varvařovský. ''Základy práva''. ''O právu, státě a moci''. Wolters Kluwer: Praha, 2015. 3. vydání.
* David Šmíd. ''Nový občanský zákoník s podrobným výkladem vybraných ustanovení.'' Sondy: Praha, 2014. ISBN 978-8086846-55-2.
* Karel Eliáš a kol. ''Občanské právo pro každého.'' Wolters Kluwer: Praha, 2014. 2. vydání. ISBN 978-80-7478-493-4.
* Petr Novotný, Štrossová Monika a kol. Nový občanský zákoník - vlastnictví a věcná práva. Grada: Praha, 2014. 1. vydání. ISBN 978-80247-5166-5.
 
=== Související články ===
* [[Věcná práva]]
* [[Spoluvlastnictví]]
* [[Přídatné spoluvlastnictví]]
* [[Společné jmění manželů]]
* [[Sousedská práva]]
 
=== Externí odkazy ===
* {{Wikislovník|heslo=vlastnictví}}
* {{Otto|heslo=Vlastnické právo}}
* {{Wikicitáty|téma=Soukromé Vlastnictví}}
 
{{Věcná práva}}
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu