Výchoz: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebrán 1 bajt ,  před 5 lety
m
preklep
m (Přidání šablony Commonscat dle ŽOPP z 28. 7. 2016; kosmetické úpravy)
m (preklep)
Výchozy jsou důležitými místy pro geologické poznání [[Země]] a také předmětem studia [[geolog]]ů, umožňují přímé studium horninového prostředí.
 
Podle vyhlášky o geologické dokumentaci<ref>Vyhláška Ústředního báňskéhobaňského úřadu a Ústředního geologického úřadu čj. 1000/1962 ze dne 31. ledna 1962 o vedení a doplňovaní geologické dokumentace</ref> je odkryv místem na povrchu, kde vystupují v přírodním stavu horniny, jejichž [[petrografie|petrografické]] určení a stanovení strukturních prvků má význam pro poznání geologické stavby zkoumané oblasti. Při dokumentaci by měl být každý samostatný odkryv zvolen za samostatný dokumentační bod, označen číslem a vymezenou polohou, při jeho popisu je důležité dbát na makroskopický popis hornin (barva, zrnitost, minerální složení, struktura, textura, stupeň zvětrání atd.).
 
Výchozy se nenacházejí na zemském povrchu rovnoměrně, na mnoha místech je terén pokryt silnými vrstvami půdy a/nebo hustou vegetací, což znemožňuje přímé studium podložních hornin. Na místech, kde podložné horniny vycházejí na povrch většinou došlo k odstranění půdního pokryvu, nejčastěji v důsledku [[eroze]], která však musí být rychlejší než zvětrávání hornin, které obnažila. Výchozy jsou proto nejčastější na strmých [[svah|svazích]], [[hřeben (geomorfologie)|hřebenech]] hor, v [[Zářez (geomorfologie)|zářezech]] na březích vodních toků a v [[tektonika|tektonicky]] aktivních oblastech. Odstranění půd, potřebné pro studium jejich podloží, někdy způsobuje i činnost člověka, například při [[těžba|těžbě]] v [[lom]]ech, stavbě [[Základ (stavebnictví)|základů]] budov nebo cest.
383

editací

Navigační menu