Ernst Mach: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 395 bajtů ,  před 3 lety
→‎Život pedagoga: Čeněk Strouhal
m (Robot: Nahrazení kategorie Čeští vysokoškolští pedagogové za Pedagogové vysokých škol v Česku)
(→‎Život pedagoga: Čeněk Strouhal)
Značka: školní IP
Na univerzitě ([[Filozofická fakulta Univerzity Karlovy|Filozofické fakultě]]) byly přednášky z matematiky a fyziky určeny především budoucím středoškolským učitelům. Z ostatních oborů potřebovali vybrané partie z fyziky jen medici a farmaceuti. Na Machovy lekce, atraktivní množstvím názorných experimentů, chodili však kromě těch, kdo měli fyziku povinnou, také zájemci z jiných studijních zaměření a často dokonce i laická veřejnost.
V akademickém roce [[1872]]–[[1873]] se Mach stal děkanem [[Filozofická fakulta Univerzity Karlovy|Filozofické fakulty]] a sedm let nato (1879–1880) [[rektor]]em univerzity. Bylo to v období, kdy na škole vrcholily dlouholeté snahy o řešení národnostní otázky. Přirozený požadavek většiny české veřejnosti na plné zrovnoprávnění české a německé výuky byl přijatelným ústupkem i pro většinu německé části. Snahy změnit univerzitu na českou nebo naopak zachovat status quo chápaly obě strany jen jako krajní. Mach se klonil spíše k umírněnějšímu stanovisku. [[Čeněk Strouhal]] vzpomíná, že si volil Čechy za asistenty a sympatizoval s [[Jednota českých matematiků a fyziků|Jednotou českých matematiků]] .<ref>http://physics.mff.cuni.cz/historie/Strouhal/Vystava/VystavaProfStrouhal.pdf - Profesor Čeněk Strouhal, zakladatel Fysikálního ústavu české university v Praze, výstava ke 100. výročí otevření budovy FU u Karlova</ref> Z ekonomických důvodů však návrh rozdělit univerzitu na dvě školy nepodporoval: [[paralela|paralelní]] existenci českých i německých ústavů s knihovnami a dílnami považoval za příliš velký přepych. Nebyl ostatně jediný, kdo předvídal, že s dělením univerzity vzniknou finanční problémy. Plodné i neplodné diskuse skončily císařovým rozhodnutím, aby od zimního semestru [[1882]]–[[1883]] měla [[Praha]] jak c.k. Karlo-Ferdinandovu univerzitu německou, tak českou.
 
V roce [[1883]]–[[1884]] byl Mach zvolen rektorem podruhé, tentokrát už na univerzitě pouze [[Německá univerzita v Praze|německé]]. Záhy se ovšem funkce vzdal, nejspíše pro její neúnosnou časovou náročnost. Podle některých pramenů vyjádřil prý abdikací svůj postoj ke způsobu, jakým bylo národnostní vyrovnání provedeno.
Anonymní uživatel

Navigační menu