StarCraft II: Legacy of the Void: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
opravy, korekce, lepší formulace, někdy zkrácení.
(není ve vývoji)
(opravy, korekce, lepší formulace, někdy zkrácení.)
| web = [http://eu.battle.net/sc2/en/legacy-of-the-void/ oficiální stránky]
}}
'''StarCraft II: Legacy of the Void''' je pokračování vojenské sci-fi real-time strategie ''[[StarCraft II: Wings of Liberty]]'', jež vydala firma [[Blizzard Entertainment]] dne [[10. listopad]]u [[2015]].<ref>SYKES. Tom. ''[http://www.pcgamer.com/starcraft-2-legacy-of-the-void-release-date-and-opening-revealed/ StarCraft 2: Legacy of the Void release date and opening revealed].'' PC Gamer. 13. září 2015.</ref><ref name="bonusweb">BRABEC. Andrej. ''[http://bonusweb.idnes.cz/starcraft-2-legacy-of-the-void-launch-trailer-fme-/Novinky.aspx?c=A151107_081934_bw-novinky_anb Trilogie se po pěti letech uzavře. Velkolepá ukázka k Starcraftu].'' [[BonusWeb.cz]]. 7. listopadu 2015.</ref> ''Legacy of the Void'' je třetí část z trilogie ''StarCraft II''. Avšak již od 31. března 2015 byla společností Blizzard Entertainment poskytnuta uzavřená betaverze, obsahující od června též minikampaň „Whispers of Oblivion“ (česky: ''Zvěsti o úplném zapomnění''), jež byla ukončena krátce před vydáním plné verze hry.<ref>TURI, Tim. ''[http://www.gameinformer.com/b/news/archive/2015/03/18/starcraft-ii-legacy-of-the-void-enters-closed-beta-march-31.aspx StarCraft II: Legacy Of The Void Enters Closed Beta March 31].'' [[Game Informer]]. 18. března 2015.</ref>
 
Rozšíření obsahuje nové jednotky, úpravy jednotek z ''Wings of Liberty'', ale i pokračování kampaně. Ta je tentokrát zaměřena hlavně na [[StarCraft#Protoss|protossy]] a hráč ji projde pozvolna 19 misemi a pak dalšími třemi dodatečnými misemi, jež uzavírají příběhhlavní celépříběh série Starcraft II. Hlavní postavou kampaně je hierarch Artanis, novopečený vůdce všech protossů.<ref name="bonusweb" /> Jako „most“ mezi datadisky [[StarCraft II: Heart of the Swarm|Heart of the Swarm]] a Legacy of the Void a též jako úvod do příběhu protossů posloužila již výše zmíněná minikampaň Whispers of Oblivion, která je v plné verzi dostupná také. V nich byl hlavní postavou temný templar Zeratul, snažící se zastavit přicházející temnotu.
 
== Příběh hry ==
Vzhledem k tomu, že Legacy of the Void je víceméně rozdělená na tři části, tedy minikampaňna prolog ''Whispers of Oblivion'', tvořící prolog,na hlavní kampaň ''Legacy of the Void'' a pakna závěrečnou minikampaň ''Into the Void'',. Proto bude i tato kapitola rozdělena do těchto tří částí. V kampani Legacy of the Void je možné pár misí splnitplnit na přeskáčku, proto se může pořadí přiudálostí během hraní oproti tomuto textu pořadí událostí lišit.
 
=== Prolog: Whispers of Oblivion ===
Tato kampaň, jež se (česky dá přeložit jako ''Zvěsti o úplném zapomnění,'') obsahuje tři mise tvořící most mezi Legacy of the Void a předchozím datadiskem [[StarCraft II: Heart of the Swarm|Heart of the Swarm]]. Hlavní postavou je zde protoss jménem Zeratul a uveřejněna byla v rámci betaverze již [[16. červen|16. června]] 2015.<ref>[http://us.battle.net/sc2/en/blog/19804019/whispers-of-oblivion-prologue-to-legacy-of-the-void-6-16-2015 Whispers of Oblivion – Prologue to Legacy of the Void]. [[Blizzard Entertainment]]. 16. června 2015.</ref>
 
Krátce poté, co Kerriganová zabila Arcturuse Mengska a vydala se hledat Amona do hlubin galaxie, se Zeratul vydal poodhalit další střípky dávného xel'nažského proroctví, aby byl schopen naléztnalezl místo, kde byl Amon znovu oživen. Dorazil do terranské stanice, kde potkal pretorku Talis, která přišla protodorazila, žeprotože místnízde terrani provádějí experimenty na protossech. Zeratul však zjistil, že na místo dorazila i Kerriganová s cílem ho zničit, včetně zajatých protossů, proto je musel Zeratul stihnout zachránit a odhalit umístění Amonova rodiště dřív, než ona své dílo dokoná. Po úspěšném dokončení mise se Zeratul s Talis vydali na svět Atrias s xel'nažským chrámem, který však tvrdě bránili Tal'Darimští protossové, vedení přímo jejich nejvyšším vůdcem Ma'lashem. Zeratul je označil za kacíře a zjistil, že Ma'lash přijímá rozkazy přímo od Amona, kterého Tal'Darimové uctívají jako svého boha. Po jejich porážce vstoupil do chrámu., Uvnitřkde bojoval s dalšími Tal'Darimy a zničil objekt zvaný „Katalyzátor prázdnoty,“ který Tal'Darimové používali ke komunikaci s Amonem a ke svému posílení. PotéZeratulovi se Zeratuloviopět zjevil opět duch Tassadara, abya pověděl mu pověděl, že musí najít artefakt známý jako „Základní kámen“„Klíč“ (angl. ''Keystone''). Amon poslézevšak použil svou moc, aby Zeratula v chrámu pohřbil zaživa a vyslal na něj podivné stínové verze protosských jednotek, avšak Talis mu za cenu vlastního života poskytla čas, aby sevčas dostal ven včasuniknul. Následně Zeratul odletělvyrazil zza Atriasuhierarchem Artanisem, aby vyhledal hierarcha Artanise aho seznámil ho s informacemi, jež se muvšemi podařilonovými shromážditinformacemi.
 
=== Kampaň: Legacy of the Void ===
Tato kampaň, jež se (česky dá přeložit jako ''Dědictví po prázdnotěprázdnoty'') obsahuje celkem 19 misí.
 
Od doby,ztráty kdyprotosského protossovédomovského ztratilisvěta svůj domovský svět Aiur,Aiuru uplynulo už šest let. Artanis, jenž byl zvolen do čela hierarchie Protosského protektorátu, sjednocující(Daelaam pod vlajku Daelaam- zbytky těchpříslušníků žijícíchKhaly dlesjednocení Khaly as Nerazimy, známéznámými jako temnétemní templarytemplarové), se rozhodl k činu, kterýmkterý po sérii vojenských porážek a ohromnýmohromných ztrátámztrátách na životech protossům navrátí protossům ztracený lesk a morálku, a to znovudobytímznovudobytí ztraceného domova, Aiuru. Situace mu hrála do karet. proto, že naNa Aiuru byli již jen zdivočelí Zergové a Kerriganová zmizela neznámo kam. Artanis vydal rozkaz vyslat nejprve malou expediční jednotku, aby zajistila okolí, kam sonda nechala teleportovat jeden pylon, který posloužil jako brána pro další bojovníky, kteří tam byli posíláni z flotily Zlaté armády, čekající ve vesmíru v uctivé vzdálenosti v okolí Aiuru. Jakmile byla oblast definitivně zajištěna, mělučinil Artanis velký projev směrem ke zbytku Zlaté armády, jež se chystala na frontální útok, že tímtokonečně dnemnastal den, kdy bude Aiur opět jejich.
 
Na konci ho ale přerušil Zeratul, jenž se zčistajasna objevil na můstku mateřské lodi, a pověděl mu před zmateným zbytkem velení o Amonově návratu, a tudíž musí okamžitě ukončit svůj plán na obsazení Aiuru a vydat se do války se skutečnou hrozbou. Ještě, než to stihl doříct, ho chtěla dát exekutorka Selendis umlčela a hodlala ho uvěznit za zradu, avšak Artanis si ho vyslechlchtěl vyslechnout až do konce. Odmítnul Zeratulovo varování však odmítnul s ohledem na křehkost aliance khalaiců a vydalnerazimů a potvrdil rozkaz zahájit invazi. Ačkoliv jebyla zpočátku úspěšná, Zeratul, jenž zatím jen pozoroval dění, si všiml, že jsou někteří zergové na svou zdivočelost až příliš dobře organizovaní. naA to,záhy žese jsouobjevil jen zdivočelíproblém. ArtanisS krátceArtanisem potébylo ztratilztraceno psionické spojení přes Khalu s exekutorkou Selendis a mnohými jejími vojákyostatními, takže vyslalšel Zeratula, aby prověřilprověřit jejich stav. Nakonec bylo ztraceno spojení přes Khalu i s Artanisem. Amon totiž využil Khalu, aby všechny protossy na Aiuru zotročil a udělal si z nich vedle místních zergů svoudalší armádu. Jediní, na koho to nefungovalo, byl Zeratul a jeho temní teplarové, protože všichni měli již od mala rituálně odstraněna nervová vlákna (vypadající jako velmi tlusté vlasy v copu), čímž byli natrvalo odříznuti od psi-spojení přes Khalu. Zeratul s ostatními Nerazimy muselimusel bojovat sproti ostatnímiostatním protossyprotossům, kterým začaly rudě žhnout oči i psi-čepele, a snažili se je nezabít, ale useknout jim nervová vlákna na hlavě. Nakonec Zeratul našel Artanise, který na něj bez váhání zaútočil. AčkolivZeratul se Zeratul snažil muneúspěšně zasáhnout jeho nervová vlákna na hlavě, aniž by ho vážně zranil, nedařilo se mu to. Muselmusel tedy provést riskantní zteč, kdy se proti němu rozeběhl čelně, avšak byl při tom smrtelně raněn. Nicméně tímto sebevražedným útokem uspělkonečně vúspěšně useknutípřesekl jeho nervovéhonervová vlákna na hlavě, čímž Artanise osvobodil z Amonových rukou. Jak Zeratul umíral v Artanisově náruči, řekl Zeratul mladému hierarchovi, že musí bojovat proti Amonovi, který chce zničit všechno a všechny, a k tomu musíbezpodmínečně získat xel'nažský „Základní kámen„Klíč,“ který ho dovede za xel'nagy, a jenž je momentálně v držení terranů na Korhalu.
 
Ačkoliv byl Artanis šokovaný ze ztráty Zeratula i ze ztráty spojení s Khalou, musel rychle jednat. Neměl k dispozici moc velkou armádu, protože většina jednotek exekutorky Selendis byla pod Amonovým vlivem, včetně jí. Zbyli mu prakticky jen temní templarové a pár těch, které Zeratul stihl s ostatními odstřihnout od Khaly. Přesto se mu podařilo lokalizovat a úspěšně aktivovat prastarou obří mateřskou loď jménem ''AdunůvAdunovo oštěpkopí'' (angl. ''Spear of Adun''), na které opustilvšichni, Aiurco spoluunikli seAmmonově všemikontrole, kteříopustili unikli Amonově kontroleAiur. Od té doby tedy AdunůvAdunovo oštěpkopí sloužilsloužilo jako jehoArtanisova mateřská loďzákladna. Teď,Bez kdyžZlaté bylaarmády Zlatáse armáda prakticky celá ztracená,Artanis mohl se Artanis buď vrátit na Shakuras, nebo jít splnit Zeratulovo poslední přání jít na Korhal proohledně xel'nažský Základnínažského kámenKlíče. Ihned po příletu na Shakuras, kde zbývalo jen zhruba 160 milionů protossů, však k hrůze zjistil, že se povrch světa jen hemží Amonovými zergy. Kontaktovala ho matriarcha temných templarů Vorazun, dcera Raszagal, že se veškeré obyvatelstvo, které přežilo, stáhlo do hlavního města Talematros, odkud vede evakuaci, ovšem potřebovala, aby Artanis a jeho bojovníci uvolnili rampy ze zergského sevření. Po ukončení evakuace celého světa Vorazun prozradila, že Amon opravil sabotovanou warpovou bránu, spojující Shakuras s Aiurem, kterou každou hodinou proudí na její adoptovaný domovský svět miliony zergů. Rozhodla se, že nedovolí, aby po ztrátě Aiuru Amonovi zergové ovládli krom Aiuru i Shakuras. Raději ho tedy celý zničí tímtak, že vysadímalá maloujednotka jednotkunabije k dávnémudávný xel'nažskémunažský chrámu, který už jednou před šesti lety použili proti zergům, nabijí ho a přetíží přiaby tompřetížili chrámové baterie. Uvolněná energie bude dostatečná, aby rozpárala celý Shakuras tak, aby z něj zbyl jen pás malých asteroidů. Tak by zabilizabijí několik much jednou ranou. Se zničením počkali tak dlouho, než na Shakuras dorazila alespoň miliarda zergů a hybridů, kteří se také začali objevovat, aby zpomalili Amonův postup. Těsně před výbuchem AdunůvAdunovo oštěpkopí teleportovalteleportovalo všechny protossy pryč ze Shakurasu. Artanis však těsně před tím byl přepaden ohromným množstvím zergů a bezděčně vykonal bojovou techniku, kterou temní templarové skládají zkoušky své bojové připravenosti, čímž si zachránil život před jistou smrtí. K tomu mu Vorazun pogratulovala a poznamenala, že je nyní v jejíchjistém očíchsmyslu též temným templarem. Nad Shakurasem ale necítila příliš velkou lítost, neboť pro všechny protossy je domovinou tak jako tak Aiur. Na Adunově oštěpukopí se Artanis seznámil i s ochránkyní znalostí Rohanou, která byla stovky let držena v umělém spánku. Snažil se ji přesvědčit, aby si rovněž přesekla svá nervová vlákna na hlavě, avšak ta trvala na tom, že si bez Khaly nedovede představit své další bytí. Na chvíli ji ovládl Amon, ale Rohana byla schopná ho nějakým způsobem ze sebe po chvíli vyhnat. Artanis ji tedy dal umístit do statické komory, pro jistotu.
 
Dalším cílem byl hlavní svět terranského Dominia, Korhal. Ihned po příletu zjistili, že se AdunůvAdunovo oštěpkopí vynořilvynořilo z hyperprostoru přímo do rány několika bitevníkům, chystajících Jamatův úder, Artanisjen tak tak stihlstihli úhybný warpový přesun. Když se pak rozhlédl, viděl, že na Korhal útočí jiní terrani a je celý v plamenech. Artanise kontaktoval Jim Raynor,. žeSituace je situace vážná, a když přišli, rád by využil jejich pomoc. Na Korhal i všechny ostatní světy zaútočila soukromá armáda: Sbor Moebius, kterou zcela nepochybně nyní vede Amon, neboť se z nich stali obyčejní zhypnotizovaní fanatici. Před pěrpár okamžiky se jim povedlo poškodit stabilizátory velké vesmírné stanice, která se dostala na neřízenou sestupnou dráhu a padá přímo na hlavní město Augustgrad. Artanis výměnousouhlasil zas to,pomocí ževýměnou jim Raynor předáza „Základnípředání kámen„Klíče,“ tedy věcvěci, která kdysi očistila Kerriganovou. Po stabilizaci stanice přistáli protossové přímo do Augustgradu, který byl již skoro celý vypálen fanatiky ze SboruSborem Moebius, kterýmkteří se alevšak mezitím povedlo získat Základnízískali kámenKlíč. Museli ho tedy získat zpět, přičemž se jim do cesty postavili i hybridi, navíc ti jednou za pět minut zcela ochromili všechny terrany jedné i druhé strany pomocí toho artefaktu. Artanisovi bojovníci tak museli chránit bataliony velitele Raynora i dominijského admirála Matta Hornera. Po zisku artefaktu terrani z vděčnosti odevzdali Artanisovi i všechny ostatní protosské artefakty, které vlastnili, včetně veškeré dokumentace. Artanis se v hořících troskách Augustgradu viděl s Jimem Raynorem, admirálem Hornerem i císařem Valeriánem Mengskem, kteří poznamenali, že takovou spoušť a tolik mrtvých napříč celým sektorem Koprulu nikdy nezpůsobili ani zergové ve své největší formě. Artanis je povzbudil, žeaby své síly rychle obnovíobnovili, ale musí nyní jít. S Jimem si podal ruce, jako výraz ctění tradic terranů mezi přáteli.
 
Xel'nažský Základní kámenKlíč dal umístit k jádru Adunova oštěpu, kde jej studoval protosský vědec Karax. Artanis si až nyní s ostatními uvědomil, jak rychle Amonova moc vzrostla. Ovládá hybridy, miliardy zergů, skoro celou Zlatou armádu protossů a nyní i velkou frakci terranů, kteří na Korhalu utrpěli Pyrrhovo vítězství, zatímco jeho vlastní síly jsou nedostatečné. Musel tedy jít hledatvyhledat nové zbraně či spojence, kteří by mohli bojovat po jeho boku. Takto narazilNarazil na podivného robota třídy ''čistič'' (angl. ''purifier''). A k Artanisově překvapení se jednalo o dávno ztraceného přítele Fenixe, kterého před pěti lety zabila Kerriganová. Od Keraxe se dověděl, že byl Fenix ve skutečnosti vybrán ještě někdejší Konkláve soudců na Aiuru, aby se zúčastnil experimentu, o kterém si všichni mysleli, že byl dávno Konkláve zakázán, a Rohana si živě pamatovala, proč. Čističi totiž byli roboti, do nichž byla nakopírována osobnost těch nejlepších protosských válečníků, aby sloužili protossům i po své smrti, ale před staletími se experiment zvrhl v tragédii, neboť se čističi postavili proti ostatním protossům. Po jejich porážce byl Konkláve projekt tvorby čističů zastaven, ovšem experimenty byly prováděny potají i nadále, kdyby se náhodou podařilo vyřešit problém, který způsobil, ževzpouru se čističi tehdy vzbouřiličističů. Artanis byl důrazně varován všemi, aby si s čističi nic nezačínal.
 
Karax zatím zveřejnil první výsledky svého výzkumu xel'nažského Základního kameneKlíče a zjistil, že se terrani mýlili. Není starý deset tisíc let, ale několik miliard let, možná je i starší než současný vesmír. Je schopen se sám zcela zregenerovat tak, takžeže je pro méně vyspělá plemena skutečný věk artefaktu prakticky nezjistitelný. Dostal z něj všaki informaci, že xel'nagové mělipovažovali za svůj poslední domovský svět Ulnar. Jeho poloha však byla v hlubinách pukliny samotného prostoru, kde podle protossů nebylo možné přežít. Přesto Artanis nařídil tam letět. Vorazun se divila, že po protnutí hranice prostoru z nich ještě stále nejsou elementární částice, ale cílcíle bylbylo úspěšně dosažendosaženo. Zjistili, že Ulnar neníje svět,ve aleskutečnosti obří hranatý chrám, velký jako celá planeta. Artanis z nějakého důvodu věděl, že musí do hlubin chrámu vkročit sám. Tam byl při studiu určitého objektu vyrušen Kerriganovou, bojující proti hybridovi. Ačkoliv byl Artanis připravený zabít oba dva, po chvilce si uvědomil, a Sára mu to řekla i sama, že ona není jeho nepřítelem, zvláště, když mu pak sama zachránilzachránila život poté, cojakmile si zregenerovala svá zranění. Řekla mu, že bojujetu s Amonovými hybridy bojuje sama už celé dny. ArtanisDále sputovali Kerriganovou dále putovalioba společně, bojovali s dalšími hybridy a odkrývali tajemství původu xel'nagů. Xel'nagové jsou totiž stvoření, jež se zrodilazrozené v nicotě Prázdnoty (''Void''), a kteří rozeseli život napříč všemi vesmíry. Také udržují svůj cyklus vlastní existence, neboť xel'nagové nejsou nesmrtelní. Říkají tomu nekonečný cyklus, jehož vrcholem je vždy vznik dvou plemen, kterýmjednomu bylo předurčeno nést jednomu čistotu esence, a druhému čistotu formy. Tito se v závěru cyklu setkají s xel'nagy za tím účelem sjednocení, aby se spojili apak sami se stali xel'nagy, zodpovědnými za další pokračování nekonečného cyklu. Společně dorazili až k obří komoře, kde se měli nacházet spící xel'nagové současné generace být. K Artanisovu zděšení však byli všichni mrtví, zabiti Amonem.
 
OstatníZatímco mezitímostatní čekali uvnitř Adunova oštěpukopí na návrat hierarcha. Ovšem, dočkali se (ne)příjemného překvapení. Na palubu se totiž tajně nalodil Alarak, vysoce postavený velitel Tal'Darimů, a povědělvaroval Vorazun, že je Artanis ve smrtelném nebezpečí a pomůže jim hos jeho zachránitzáchranou. Vorazun neochotně souhlasila s pomocí, ale Alarak splnil svůj slib splnil a dostal Artanise i Kerriganovou z komory, kdes byli mrtvímrtvými xel'nagovénagy. Z téže komory pak Amon začal vypouštětvypustil koncentrovanou energii Prázdnoty, která mířila přímo na všech pět rojů Kerriganové. Artanis následně musel prosekat cestu ven dříve, než Prázdnota Kerriganovou zcela pohltí. Po opuštění Ulnaru Kerriganová oznámila, že tamse rojnemůže utrpěl velmikvůli značnéznačným škodyškodám, takžejež seRoj nemůžena Ulnaru utrpěl, připojit k jejich výpravě, a musí obnovit své síly. Artanis si tedy dal schůzku s Alarakem, aby homu vyzpovídalpověděl zmotivy jehosvých motivůčinů. Tal'Darimové byli vždy věrní Amonovi uctívači, nicméně velká část z nich včetně něj se jímnyní cítí být podvedena. Amon jim totiž nasliboval, že jim umožnísliboval povznesení na vyšší úroveň bytí, ale poslední události ukázaly, že jese jedná jen využíváo klam a spoléhá se pouze jen na svoje hybridy, akteré bezhlavébezhlavě zabíjenízabíjejí čehokolivvše, co proti němu stojí, tedy všehovše živéhoživé. Nabídnul tedy Artanisovi své spojenectví, i spojenectví Tal'Darimů, kteří se všichni postaví k Amonovi zády., Alarakpokud seAlarakovi ale musípomůže stát se nejvyšším vůdcem Tal'Darimů a svrhnout v pradávném tal'darimském rituálním souboji proti Ma'lashelashovi, který stále věrně slouží Amonovi. K tomu ale potřebuje pomoc, neboť zaZa Ma'lashem stojívšak stála moc hybridů. Poté,Po coúspěšném boji se Alarak prohlásil novým nejvyšším vládcem Tal'Darimů, kteří se celá tato frakce protossů přidalapřidali k Artanisovi, čímž se řady jeho armády velmi rozšířily. Díky tomu bylo možné konečně zaútočit znovu na Aiur, s čímž Artanis nechtěl spěchat a dost se s Alarikem hádal, i proto, že tenjenž se snažil příliš plést Artanisovi do řízení svobodných protossů, se kvůli tomu hádal.
 
Artanis měl totiž v plánu využít i moc očišťovačů. Od Rohany totiž zjistil, že jejich povstánívzpoura bylobyla tenkrát ne okvůli tom, že by byly robotické identity slavných válečníkůjejich závadnézávadnosti, ale žekvůli sechování kKonkláve, nimkterá Konkláveje chovalaměla jen jakoza kkusy věcem,plechu anižnehledě byna ctilaskutečnost, že uvnitř plechových schránek jsou ve skutečnostiobsahují živé duše, které tím byly raněné. Na Fenixovi Artanis viděl, že se nemá čeho obávat, pokud se k nim bude chovat jako k sobě rovným. Fenix si však uvědomoval, že si jen pamatuje, že býval někdo jiný než robot, taktakže si vybral nové jméno a novou identitu: Talandar. VyrazilVyrazili tedy na svět Endion, kde k experimentům s očišťovači docházelo, a kde se dle dostupných informací nacházelo ještě velké množství nepoškozených uspaných jedinců. Artanis je tam požádal o pomoc a projevil přání, aby byly staré křivdy zapomenuty, neboť nyní nastal čas těžké hodiny, kdy musí všichni stát bok po boku jako templarové. S podporou očišťovačů již byl Artanis připraven. Cestou na Aiur ještě odstranil hrozbu fanatiků Sboru Moebius, kde doplnil své stavy i o letectvo, a kde tuto operaci vedl vědec Karax, čímž z něj prakticky udělal templara a důkaz, že nyní je možné, aby se všichni protossové nehledě na kastu stali templary. Khalu nyní odhodila i ochránkyně znalostí Rohana, kterou do té doby čas od času pořád posedával Amon. Bylo mu ale těžší a těžší vzdorovat. Rohana ale vytrvávala, protožeaby se snažila v době jejího posednutímohla číst Amonovy myšlenky a také jeho plány. Zjistila, že většina věcí, co znaliznalostí o Khale, bylabyly ve skutečnosti ležlži. Xel'nagové nikdy neměli v plánu se protossům ukázat na Aiuru představit osobně, což se stalo příčinou věku svárů (Aeon of Strife), ani neměli v plánu urychlit evoluci zergů na Zerusu. To vše byla práce Amona a jeho nohsledů, kteří všichni byli odpadlí xel'nagové. Zergy pak jen Amon využil k tomu,lovu aby ostatníostatních xel'nagynagů lovilpo všude pocelém vesmíru,. reprezentujeReprezentuje pouze temnotu a touhu po ničení, a momentálně pracuje na tom, aby si vytvořil fyzické tělo ze zbytků po Nadvědomí na Aiuru. Nyní si sama přesekla svá nervová vlákna na hlavě s tím, že nikdy nevěřila, že to opravdu udělá.
 
Nakonec AdunůvAdunovo oštěpkopí dorazildorazilo na Aiur. Artanis si ale dával pozor, aby nebyli prozrazeni., Chtělprotože totižchtěl zničit psionické pole, jehož síť protossové kdy sikdysi vyrobili, aby využil faktu, že podstatná část Zlaté armády není na Aiuru přítomná a bez toho pole jim bude trvat déle, než senávrat na svůjAiur domovský svět dostanoudéle. Artanis rozdělil hrdiny do tří dvojčlenných skupin, aby pole vyřadili z provozu a následně též zničili rychlým úderem i Amonovo rostoucí fyzické tělo. Pak si počkali na příchozí Amonovy protossy. Karax totiž už dříve zjistil, že xel'nažský Základní kámenKlíč je možné na záladězákladě toho, co provedl s Kerriganovou, použít k vysání Amonovy esence z těch, které ovládá, ale pouze dočasně, neboť nikdy nebyl zkonstruován tak, aby posloužil jako trvalé vězení. Bylo nutné ho najít. Amon v éterické podobě pak začal na protossy, kteří se zabarikádovalizabarikádované na vrcholu chrámu, kde začali Základní kámenKlíč nabíjet, posílat všechny zergy, které měl na Aiuru ještě k dispozici. Pozvolna zergské a hybridí vlny útoků doplňoval i o jeho protossy, kteřívracející se vraceli z jiných soustav. Těsně před nabitím artefaktu již byla na Aiuru přítomná i celá Zlatá armáda a Artanis jendal uvolniluvolnit energii, která vysála ze všech protossů Amonovu esenci a uvěznila v ji na krátký čas v soběKlíči. Artanis, jenž v posledních chvilkách bitvy bojoval jeden na jednoho s exekutorkou Selendis, ji následně přesvědčil, že si musí useknout svá nervová vlákna na hlavě. Selendis se ptala, jací protossové z nich bez Khaly budou, Artanis odpověděl, že svobodní. Následně si je usekla sama usekla a všichni ostatní protossové, které ovládal Amon, ji následovali. Artefakt se i s Amonem se rozplynul a vrátilnavrátil ho do Prázdnoty, avšak nezabil. Tímto bylse Aiur opět navrácenvrátil protossům. Po několika dnech, kdy odstranili poslední zbytky zergů,znovu navrátivšíchzdivočelých se do zdivočelého stavuzergů, začali protossové, sjednocení jako Daelaam, pozvolna znovu stavět svá kdysi pyšná velkoměsta a začít znovu.
 
=== Epilog: Into the Void ===
 
Tato kampaň, jež se (česky dá přeložit jako ''Do Prázdnoty,'') obsahuje tři mise, jež uzavírají sérii Starcraft II a též rozuzlují příběhy tří hlavních postav.
 
Protossové, oslavující své vítězství na Aiuru, dostali psionickou zprávu od Kerriganové, zrovna tak Jim Raynor. Artanis tedy přerušil oslavy a se Zlatou armádou se vydal dle Kerriganiných instrukcí zpět na Ulnar. Zde na ni Artanis s Raynorem, jenž s sebou vzal celou dominijskou armádu (resp. co z ní zbylo) pod vedeníma admirála Matta Hornera, čekali hodně dlouhou dobu. Když nakonec dorazila, pověděla jim, že byla psionicky kontaktovaná stvořením podobnému Amonovi, ale vůle tohoto byla laskavá. Musí se proto vydat přímo do Prázdnoty samotné, aby to s Amonem skončili, jednou pro vždy, neboť byl sice zapuzen zpět do Prázdnoty, ale jednou by se stejně vrátil, nejspíš ne za jejich životů, ale nakonec přece. Kerriganová vytvořila díru do světa Prázdnoty, kde za normálních okolností nikdo nemůže existovat, ale něco nad nimi drželo ochrannou ruku. Uvnitř narazili na stínové verze terranských, protosských i zergských jednotek, obalených černočerveným Amonovým oblakem. Museli se přes ně probít vpřed, odkud na ně byli posíláni ti nejsilnější hybridi. Artanise psionicky volal někdo, koho identifikoval jako ducha Tassadara, ten mu sdělil, že je vězněný, a jeho věznitelem je padlý xel'naga jménem Narud. Spojené armády svobodných protossů, terranů i zergů se tedy probili až k Narudovi, jehož poprvé uviděli v jeho skutečné podobě, tedy jako přerostlého hybrida dvou naprosto neznámých forem života, vzdáleně připomínajícího zergsko-protosského hybrida. Nacházeli se v Prázdnotě, tedy ve světě, kde je možné xel'nagu zabít, jednou pro vždy. Zergský roj vedl krom Kerriganové i Alexej Stukov, který neváhal, a Naruda popravil sám, přičemž potvrdil, že Narud skutečně je tatáž osoba jako Samir Duran, který jeho zabil a následně vzkřísil před šesti lety, když byl Stukov ještě viceadmirálem UED.
 
Po zabití Naruda pustili z vězení toho, o kom se Artanis domníval, že je to duch Tassadara. Byl to ve skutečnosti jiný xel'naga jménem Ouros. Ouros si stvořil avátara ducha Tassadara, aby jeho prostřednictvím mohl ovlivnit události v reálném vesmíru ze svého vězení, a začal instruováníminstruoval Zeratula k tomu, aby všechny přivedl až sem a zajistil další pokračování nekonečného cyklu znovuzrození xel'nagů a rozsévání života po vesmíru, dokud to ještě jde. Narud byl sice také xel'naga, ale ne tak silný jako Amon. TohoAmona taképroto může zabít jedině jiný xel'naga, který pak v Prázdnotě zůstane (a Ouros to pravděpodobně není schopen vykonat z nějakého důvodu sám). V současné době je jedinýmschopna tvorem,zbavit kterývesmír stotoAmona dokáže, právěpouze Sára Kerriganová, která již nyní ztělesňuje čistotu esence. Vyzval tedy Kerriganovou, aby přijala jeho esenci formy, a stala se tak po jeho smrti a po zabití Amona poslední xel'nagou, schopnou pokračovat v cyklu. Jim Raynor protestoval, protože už nechce4nechce vidět, jak se Sáradalší znovuproměnu proměníSáry, ovšem ta mu řekla, že jebyla rozhodnutá to udělat a přijmout svůj úděl. Jedině tak odčiní své masakry miliard lidí a protossů. Raynorovi tedy nezbylo nic jiného, než ji bránit, protože na Kerriganovou a Ourose začal Amon posílat mračna svých stínových zergů, protossů a terranů. Jakmile byla její přeměna hotová, Artanis jen nevěřícně prohlásil, že je teď ona xel'naga. Změnila se její vizáž, kůže jí zlatě svítila a její čepelí křídla se změnila v křídla bohyň. Také značně povyrostla. A sama ihned vedla armády svobodných terranů, protossů a zergů do poslední bitvy, o které Raynor řekl, že to bude jejich poslední společný tanec. Amon totiž dobře bránil svou podstatu polem generovaným létajícími obelisky. Kdykoliv využil moc obelisku k vytvoření průrvy Prázdnoty, aby si vytvořil stínové vojáky zergů, protossů a terranů k obraně i útokům, stal se obelisk, jinak nezničitelný, zranitelným. Kerriganová pak se svými novými schopnostmi mohla obelisky rychle ničit. Stejně tak mohla podpořit ostatní vysláním energetické supernovy, kterou zničila všechny nepřátele v nejširším okolí. Jakmile byla tato práce hotová, jediným zábleskem zabila i samotného Amona, který byl proti její moci nyní zcela bezbranný. Před tímPředtím ale vyzvala Raynora, aby svět Prázdnoty okamžitě opustil, i s jeho vojácivojáky, i protossovés protossy i zergové,se kdyzergy. povědělaZároveň Zagaře,jmenovala abyZagaru senovou stalazergskou vkrálovnou rojia jejípověděla nástupkyníjí, aaby nikdy nezapomněla na lekce, které jí udělila.
 
OZa dva roky později císař Valerián Mengsk spolu s Mattem Hornerem stabilizovali a přebudovali zbytky Dominia tak, že vstoupilvstoupilo do věku prosperity a míru. Též vedl diplomatická vyjednáváníjednání s protossy. Alarak nakonec odmítnul nabídku Artanise, aby se Tal'Darimové začlenili do nové protosské společnosti Daelaam, a vydal se hledat nový domov pro svůj lid, ovšem udělil povolení všem Tal'Darimům, aby se sami rozhodli, zda zůstanou na Aiuru, nebo půjdou za ním. Zergové pod vedením nové královny Zagary násilněznovu znovudobyliovládli Char a okolní světy. Dle pozorování průzkumníků se na mnoha světech, které byly odjakživa pusté, nebo byly proměněny v pustinu bez života vlivem válek posledních let, začal zčistajasna vyskytovat nový život. Jim Raynor se v tu dobu nacházel sám na Mar Saře v hospodě, kde začal příběh celého Starcraftu II, a popíjel alkohol. V jeden moment se otevřely dveře a dovnitř nakoukla Sára Kerriganová, v lidské podobě, oděná do ghostí uniformy a obklopená svou zlatou xel'nažskou aurou, aby mu řekla, že "je čase jít, kovboji." Jim jen zanechal na baru svůj odznak konfederačního maršála a šel s ní. Zprávy dále hovořily, že byl na Mar Saře objeven jeho odznak, ale nikdo ho od té doby neviděl, ani o něm již nikdy více neslyšel.
 
== Reference ==

Navigační menu