Palmýra: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 83 bajtů ,  před 4 lety
Ovládá ISIS
m (Přidání šablony Commonscat dle ŽOPP z 28. 7. 2016; kosmetické úpravy)
(Ovládá ISIS)
značky: editace z Vizuálního editoru editace z mobilu editace z mobilního webu
| poznámky =
}}
'''Palmýra''' ([[arabština|arabsky]]: تدمر, Tadmor, Aramejsky: Tedmurtá) je antické semitské město v [[Sýrie|Sýrii]], 215 km severovýchodně od hlavního města [[Damašek|Damašku]]. V současné době administrativně spadá do [[Guvernorát Homs|guvernorátu Homs]]. První archeologické nálezy se datují do období [[Neolit|mladší doby kamenné]] a první zmínky o něm pocházejí z počátku druhého tisíciletí před naším letopočtem. Palmýra změnila při různých příležitostech mnohokrát vlastníka. Nakonec se ale v 1. století našeho letopočtu stala součástí Římské říše.
 
Město hojně prosperovalo z obchodních karavan a obyvatelé Palmýry byli proslulými obchodníky, kteří dokonce zakládali kolonie podél [[Hedvábná stezka|Hedvábné stezky]]. Bohatství města umožnilo výstavbu takových architektonických památek jako jsou Velká kolonáda, Belův chrám, či charakteristické pohřební věže. Palmýřané byli směsicí [[Amorité|Amoritů]], [[Aramejci|Aramejců]] a [[Arabové|Arabů]]. Co se sociální stratifikace týče, ta fungovala na kmenové bázi. Obyvatelé města používali tzv. Palmýrštinu, jeden ze západních dialektů Aramejštiny. V oblasti obchodu a diplomacie byla užívána řečtina. Kultura města byla hojně ovlivněna kulturou řecko-římsko, a tím vznikla natolik typická architektura, spojující jak východní, tak západní tradice. Obyvatelstvo uctívalo místní ([[Kanaán]]ská božstva), mezopotámská a arabská božstva.
Před rokem 273 našeho letopočtu si město užívalo nezávislosti, a bylo připojeno k římské [[Sýrie (provincie)|provincii Sýrie]]. Postavení Palmýry v říši by se po první dvě staletí n. l. dalo přirovnat k postavení řeckých států. V průběhu třetího století se Palmýra stala římskou kolonií, což vedlo k postupnému začleňování římských úřadů do města. před tím, než se stalo monarchií v roce 260. Od roku 273, kdy bylo město zničeno, nedosáhlo už nikdy své dřívější slávy a nadále už sloužilo jen jako lokální centrum jak za vlády Byzantské říše, tak dalších států. Po vyplenění vojenskými oddíly [[Tímúrovská říše|Tímúrovské říše]] roku 1400 se Palmýra "smrskla" na malou vesnici. Pod Francouzským mandátem byli obyvatelé města přesunuti roku 1932 do nově vznikající vesnice Tadmor a starověká Palmýra byla zpřístupněna výzkumu.
 
V roce 2015 byla Palmýra v rukou Islámského státu (Daiš), který poničil spoustu antických památek. Město bylo osvobozeno 27. března roku 2016 Syrskou armádou, koncem roku se však o nej vedly další boje, kdy převahu získal opět Daiš.
 
Ve starověku důležitábylo zastávkaměsto důležitou zastávkou v poušti pro karavany mířící od [[Eufrat]]u na středomořské pobřeží. Nyní je naNa místě zaniklého města vzniklo rozsáhlé archeologické naleziště. Současné město Palmýra, nacházející se vedle ruin, sloužísloužilo hlavně jako turistické východisko pro návštěvu nalezišť. Palmýra je zapsána na [[Světové dědictví|seznamu světového dědictví]] [[UNESCO]].<ref> [http://whc.unesco.org/pg.cfm?cid=31&id_site=23 UNESCO]</ref>
 
== Název ==

Navigační menu