Oseti: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 147 bajtů ,  před 4 lety
přizpůsobení názvu článku, typo, pryč "nezávislost"
m (Karel61 přesunul stránku Osetinci na Oseti s výměnou přesměrování: Očekávanější formát dle UJČ, v novější české odborné literatuře (jazykovědné i zeměpisné) se uvádí pouze Oset, viz. www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/d…)
(přizpůsobení názvu článku, typo, pryč "nezávislost")
[[Soubor:Ossetia rus.png|thumb|Severní a Jižní Osetie]]
'''OsetinciOseti'''<ref>tradičnítento tvar obyvatelskéhoje jména,poslední ještědobou pořádpoužíván převládající;stále někdyčastěji a je utvořen systémověji (více [http://www.lidovky.cz/kjde-italiio-patrito-italco-kje-osetiivhodnejsi-osetne-do7spravne-dr5-/ln_nazoryln_dopisy.asp?c=A080917_111326_ln_nazory_batA080918_183246_ln_dopisy_gab kritizovanýzde]), jakov rusismusnovější české odborné literatuře (jazykovědné i zeměpisné) se uvádí pouze Oset; očekávanější formát dle [[ÚJČ]]</ref> či '''OsetiOsetinci'''<ref>tentotradiční tvar jeobyvatelského posledníjména, dobou používán stále častěji a je utvořen systémověji (víceněkdy [http://www.lidovky.cz/jdek-oitalii-topatri-coital-jek-vhodnejsiosetii-neoset-spravne-dr5do7-/ln_dopisyln_nazory.asp?c=A080918_183246_ln_dopisy_gabA080917_111326_ln_nazory_bat zdekritizovaný]), alejako je méně častýrusismus; nicméně, [[ÚJČ]] jej nicméně uznává za rovnocenný tradičnímusystémovějšímu</ref> jsou národ žijící v [[Severní Osetie-Alanie|Severní Osetii]] (svazové republice [[Rusko|Ruské federace]]) a v [[Gruzie|gruzínské]] [[Jižní Osetie|Jižní Osetii]], která je ''de facto'' samostatnýmna Rusku závislým a Ruskem vojensky obsazeným státem s minimálním mezinárodním uznáním. Jejich celkový počet se odhaduje na 710 000, z toho 520 000 žije v Severní a okolo 75 000 v JižnímJižní Osetii. Zbytek žije různě roztroušen po Ruské federaci a malá menšina i v [[Gruzie|Gruzii]] (asi 38 000, bez započtení Jižní Osetie).
 
OsetinciOseti patří mezi kavkazské národy. Většina jsou [[křesťan]]é, 29% vyznává původní [[Polyteismus|polyteistické]] [[osetské náboženství]] a marginální část jsou [[muslim]]ové. Mluví [[Osetština|osetsky]], jako svoje písmo v současné době používají ruskou [[azbuka|azbuku]]. Mají bohatý folklór a tradice.
 
== Historie ==
 
== Sport ==
OsetínciOseti, jako další kavkazské národy, vynikají především v úpolových, silových sportech.
 
Jejich nejúspěšnější sportovní disciplínou je [[zápas]] ve volném stylu. Dalšími sporty ve kterých slaví úspěchy jsou [[judo]], [[sambo]], [[armwrestling]] (páka) nebo [[vzpírání]]. Kvůli velikosti Ruské federace však často volí k reprezentování jinou zemi, kde mají větší možnosti dostat se na olympijské hry nebo mistrovství světa.

Navigační menu