Zážitková pedagogika: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 14 bajtů ,  před 4 lety
m
Přidání šablony Commonscat dle ŽOPP z 28. 7. 2016; kosmetické úpravy
(sloučení článku Zážitkové vzdělávání dle návrhu, odkazy)
značka: možné problémové formulace
m (Přidání šablony Commonscat dle ŽOPP z 28. 7. 2016; kosmetické úpravy)
'''Zážitková pedagogika''' (také '''zážitkové vzdělávání''' nebo '''vzdělávání prožitkem''') je přístup ke [[vzdělání]] založený na vyšší schopnosti lidské paměti vstřebávat informace jejichž vnímání je provázeno intenzivní [[Emoce|emocí]]. Jde o učení z důsledků vlastního jednání, hledání netradičních řešení a společné překonávání úkolů a výzev. Předností zážitkového vzdělávání je rozvíjení tvůrčích postupů, aktivní jednání, lepší vytváření neformálních vztahů a především intenzivní učení z prožitků namísto pouhého shromažďování informací.<ref>Profesní sdružení pro zážitkové vzdělávání [http://www.pszv.cz]</ref> Zážitková pedagogika pracuje s [[Zážitek|prožitkem]] jako prostředkem k ovlivňování klienta. Směr tohoto ovlivňování je určen [[Pedagogika|pedagogickým]] cílem. Práce zážitkového [[Učitel|pedagoga]] spočívá v záměrném vytváření situací, v nichž předpokládá intenzivní prožívání, a následné pedagogické práci s těmito prožitky (zpětnou vazbou).
 
Zážitkové vzdělávání může být stejně účinné u malých školáků, vysokoškolských studentů i při vzdělávání dospělých ([[andragogika]]). Metoda se obecně nejvíce používá u různých druhů programů, které mají za cíl rozvíjení znalostí, dovedností a osobních dispozic z přímé zkušenosti. [[Teambuilding]], [[outdoor training]] nebo [[workshop]] je jen několik příkladů zážitkových kurzů. „Probíraná látka“ je účastníkům takových kurzů dávkována po částech, přesto však v každém okamžiku v absolutním kontextu. Účastníci si sami ze zážitku vybírají pro ně důležité zkušenosti. Důležitým předpokladem přenosu do praxe je proces [[reflexe]] získaných prožitků a zkušeností. Významnou organizací zabývající se v České republice a v bývalém Československu zážitkovou pedagogikou je [[Prázdninová škola Lipnice]].
 
== Historie ==
 
== Zážitkové učení ==
Poznatky vyvozené ze zážitků mají navíc výhodu v tom, že jsou dlouhodobě zapamatovatelné a snadno vybavitelné. To dokládá ''Dalova pyramida učení'', podle níž si lidé pamatují:<ref name="strategie">CIKÁNKOVÁ, Radka. ''Co je to zážitkové učení''. Časopis Strategie, 1.9.2008</ref>
* 10 % z toho, co čtou
* 20 % z toho, co slyší
* Hrkal, J., Hanuš, R. Zlatý fond her II. Praha: Portál, 1998.
* Pelánek, R. Příručka instruktora zážitkových akcí. Praha: Portál, 2008.
* Šálek, Z. a kol. Dones oheň a zvítězíš. Praha: Mladá fronta, 1983.
* Zapletal, M. a kol. Zlatý fond her. Praha: Mladá fronta,1990.
* Zounková, D., Martin, A., Franc, D. Učení zážitkem a hrou - Praktická příručka instruktora. Brno: Computer Press, 2007.
 
=== Externí odkazy ===
* {{Commonscat}}
==== Asociace ====
* [http://www.pszv.cz Profesní sdružení pro zážitkové vzdělávání (PSZV)]
113 777

editací

Navigační menu