Insekticid: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 13 bajtů ,  před 3 lety
m
Přidání šablony Commonscat dle ŽOPP z 28. 7. 2016; kosmetické úpravy
m (Přidání šablony Commonscat dle ŽOPP z 28. 7. 2016; kosmetické úpravy)
[[Soubor:Doppeldecker 01 KMJ.jpg|thumb|Letecké rozprašování insekticidů]]
'''Insekticid''' je přípravek určený k hubení [[hmyz]]u v jeho různých vývojových stupních. Insekticidy se používají v [[zemědělství]], k ochraně zásob a také v oblasti [[hygiena|hygieny]]. Podle toho, na které vývojové stádium hmyzu působí, se rozdělují na ''ovicidy'' (ničí vajíčka), ''larvicidy'' (ničí larvy), ''ovilarvicidy'' (ničí vajíčka a larvy) a ''imágocidy'' (ničí dospělý hmyz).
 
== Mechanismus účinku ==
Insekticidy zasahují zejména [[Nervová soustava|nervový systém]] hmyzu, a to dýchacími orgány, při požití a také pouhým kontaktem s tělem hmyzu. Chemické insekticidy spadají mezi [[organofosfát]]y (např. [[malation]]), pyrethroidy (např. [[permethrin]]), karbamáty (např. [[karbofuran]]) nebo chlorované uhlovodíky (např. [[DDT]], [[mirex]], [[dieldrin]]). Existují také insekticidy fungující na bázi [[Bakterie|bakterií]] a [[Virus|virů]].
 
== Nežádoucí účinky na lidské zdraví ==
=== Karcinogenita ===
[[Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny]] (IARC) v roce 2015 zařadila 4 organofosfátové insekticidy mezi [[karcinogen]]y - [[malathion]], [[diazinon]], [[tetrachlorvinphos]] a [[parathion]].<ref>[http://suta.blog.respekt.ihned.cz/c1-63740170-glyfosat-nejbeznejsi-pesticid-na-ceskych-polich-nove-zarazen-mezi-karcinogeny Glyfosát: Nejběžnější pesticid na českých polích nově zařazen mezi karcinogeny]</ref>
=== Endrokrinní disruptory ===
[[Soubor:Chlorpyrifos.svg|thumb|[[Chlorpyrifos]] - strukturní vzorec]]
Za [[endokrinní disruptory]] jsou považovány např. [[chlordecon]]<ref>[http://www.irz.cz/latky/chlordecon Chlordecon]</ref> nebo [[chlorpyrifos]]<ref>Martin Sucharda, [[Vojtěch Kotecký]]: [http://www.hnutiduha.cz/publikace/Rizika%20pesticidu.pdf Rizika pesticidů s endokrinními účinky: srovnání přístupů a řešení v České republice a Německu], [[Hnutí Duha]], leden 2003</ref>.
Je mezi ně řazeno [[DDT]], které napodobuje účinek [[estrogen]]ů.<ref>[[Miroslav Šuta]]: ''Chemické látky v životním prostředí a zdraví'', [[Ekologický institut Veronica]], Brno 2008, ISBN 978-80-87308-00-4</ref>
 
 
== Externí odkazy ==
* {{Commonscat}}
* {{cs}} [http://www.osel.cz/index.php?obsah=6&akce=showall&clanek=1647&id_c=6330 Insekticidy a leukemie] Osel.cz
 
113 777

editací

Navigační menu