Inline brusle: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 15 bajtů ,  před 4 lety
m
Přidání šablony Commonscat dle ŽOPP z 28. 7. 2016; kosmetické úpravy
značky: editace z mobilu editace z mobilního webu
m (Přidání šablony Commonscat dle ŽOPP z 28. 7. 2016; kosmetické úpravy)
[[Soubor:Inline freestyler.jpg|thumb|Inline freestyler]]
[[Soubor:Freestyle brusle.jpg|thumb|Freestyle brusle]]
'''Inline brusle''' jsou [[kolečkové brusle]], které mají kolečka umístěná v jedné řadě za sebou. Samotná brusle se skládá z boty, rámu, koleček a ložisek. Tyto části se liší podle způsobu použití bruslí.<br /> <br />Inline [[brusle]]ní je mladý sport, rozšířený po celém světě, který se člení do několika kategorií. Každá kategorie používá specifický typ brusle.<br />Kondiční variantě (fitness) se věnuje stále více lidí. Stále více zájemců si získává i inline rychlobruslení. Závody se konají v mnoha variantách a délkách (od 200m po maratony a dálkové závody), a to jak na dráze, tak na silnici. Ve skateparcích dovádějí odvážní vyznavači aggressive bruslení na různých umělých překážkách. V [[Evropa|Evropě]] jsou též rozšířené inline jízdy městy, například [[Paříž]], [[Berlín]], [[Londýn]], [[Bratislava]] atd. V [[Česko|České republice]] je největší obdobnou akcí pravidelné noční bruslení v [[Opava|Opavě]] – Blade Nights, která se koná každou sobotu od května do září. Průměrný počet účastníků na této akci, která probíhá v ulicích města při zastavené dopravě, bývá okolo pěti set.
 
== Typy podle dle zaměření ==
* [[In-line hokej|hokejové]]; Tyto brusle vycházejí ze své lední varianty, kolečka jsou menší, často mají tzv. "rockering" (česky houpací rám) který umožňuje rychlé změny směru.
* [[freestyle]]; Tyto brusle jsou typické krátkým rámem a menšími kolečky. Brusle se používá pro slalom a ježdění v městské zástavbě.
* agresivní; Brusle jsou vhodné na skákání a provádění různých akrobatických triků na překážkách ve skateparku, rampě, nebo na tom co nabízí městská výstavba. Brusle se poznají se podle nízkého odolného rámu a menšího průměru koleček. Nízký rám z odolného plastu umožňuje nejčastěji zástavbu dvou až čtyř koleček. Rám je zesílený aby vydržel namáhání při dopadu a odírání o překážky. Ve středu je tvarovaný pro lepší klouzání po zábradlí. Kolečka malého průměru od 55mm do 64mm vyšší tvrdosti a tupého profilu. Vnitřní pár bývá nahrazen někdy kolečky menšího profilu a jiného tvrdšího plastového materiálu. Nižší bota, celoplastové konstrukce s vnitřní měkkou vložkou, nebo měkká bota opatřená jen zesílením v oblasti kotníku a špičky. Bota je opatřená zesílením v místech, kde hrozí prodření o překážky. Vázání je používáno jak na tkaničky, nebo v kombinaci s přezkou. Součástí vybavení bruslí pro agressiv-inline bývá grindplate a soulplate. Což jsou výměnné ochranné součásti boty a rámu lépe umožňující provádět triky, které spočívání v nějak provedeném skluzu po překážce. Kterou může být zábradlí , nebo hrana nějaké překážky. 
* speciální; Do této kategorie se řadí ostatní brusle pro méně rozšířené disciplíny jako sjezd, alpine slalom a další. Brusle na inline slalom mají delší rám, na kterém je připevněno 5 menších koleček velikosti 80-84mm, bota je vyšší, podobná botám na sjezd, má několik přezek pro maximální pevnost.
 
 
=== Externí odkazy ===
* {{Commonscat}}
* [http://www.rychlobrusleni.cz/inline Český svaz rychlobruslení - inline sekce] (ČSR)
* [http://www.inlinehokej.cz Inlinehokej.cz:] [[Česká asociace inline hokeje]] (ČAILH)
113 777

editací

Navigační menu