Christine de Pisan: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 18 bajtů ,  před 4 lety
m
Přidání šablony commonscat dle ŽOPP z 28. 7. 2016; kosmetické úpravy
(Náhrada Isabeau_de_Baviere3.jpg -> Christine_de_Pisan_and_Queen_Isabeau_(2).jpg (CommonsDelinker: Duplicate: Exact or scaled-down duplicate: commons::File:Christine de Pisan and Queen Isabeau (2).jpg))
m (Přidání šablony commonscat dle ŽOPP z 28. 7. 2016; kosmetické úpravy)
{{Infobox - osoba}}
 
[[FileSoubor:Christine de Pisan and her son.jpg|thumb|Christine de Pisan a její syn]]
[[Soubor:Christine de Pisan and Queen Isabeau (2).jpg|thumb|Christine de Pisan prezentuje svou knihu regentce Isabeau de Baviere]]
[[Soubor:Meister_der_'Cité_des_Dames'_002.jpg|thumb|Ilustrace z díla Město žen]]
== Život ==
Narodila se v rodině renomovaného lékaře a astrologa Thomase de Pizan (Tommaso di Benvenuto da Pizzano), který od roku [[1368]] působil na dvoře francouzského krále [[Karel V. Francouzský|Karla V.]]. Christine dostala na královském dvoře šlechtickou výchovu typickou pro její dobu a hluboké humanistické vzdělání. Její vybrané způsoby a umělecký talent se jí postaraly o obdiv současníků a mnohé nabídky k sňatku. V roce [[1379]] se provdala za Étienna de Castel, který působil na královském dvoře jako tajemník.
 
Štěstí a příznivé poměry pro Christine netrvaly dlouho. Král Karel v roce [[1380]] umřel a její manžel Étienne se ocitl bez stálého příjmu a oficiálního místa. V roce [[1385]] umřel Christinin otec Pizzano. O deset let později umřel i její manžel Etienne. Christine měla jen 26 let, když se ocitla sama s třemi dětmi. V tomto období čelila několika soudním procesům kvůli nesplaceným dluhům po zesnulém manželovi a trpěla hmotnou bídou. Přijala proto místo písařky na královském dvoře a začala skládat [[Lyrická poezie|lyrické]] skladby určené pro literární veřejnost. Její první dílo "Cent Ballades d'Amant et de Dame, Virelyas, Rondeaux" mělo velký literární úspěch. Hlavním tématem básní byl smutek vdovy a postavení autorky v nepřejícím prostředí. Svými zdařilými literárními díly si získala slávu a dosáhla ochrany mocných dvořanů, jak byly Jean de Berry a vévoda Ludvík I. Orleánský. Kromě poezie psala i učené spisy filozofické, politické, právnické a dokonce vojenské.
 
== Externí odkazy ==
* {{commonscat}}
* [http://www.britannica.com/EBchecked/topic/115672/Christine-de-Pisan Heslo v encyklopedii Britannica]
* [http://www.biography.com/people/christine-de-pisan-9247589 Heslo na Biography.com]
113 777

editací

Navigační menu