Alternátor: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 14 bajtů ,  před 3 lety
m
Přidání šablony commonscat dle ŽOPP z 28. 7. 2016; kosmetické úpravy
m (možná hledáte)
m (Přidání šablony commonscat dle ŽOPP z 28. 7. 2016; kosmetické úpravy)
== Konstrukce ==
Alternátory jsou typicky [[synchronní stroj]]e. Dělí se podle typu rotoru na alternátory:
* s hladkým rotorem - [[turboalternátor]]y - obvykle je hnacím strojem parní turbína (v elektrárně),počet pólů turboalternátorů bývá 2p=2 (p=1 jeden pólový pár), případně 2p=4 (p=2 dvě pólové dvojice). Synchronní otáčky (otáčky rotoru) lze vypočítat dle následujícího vztahu: n=60*f/p; kde "n" jsou synchronní otáčky, "f" je [[frekvence]] sítě a "p" je počet pólpárů. Rychlost otáčení při 2p=2 vychází 3000 min<sup>-1</sup>, při frekvenci sítě 50 Hz. Rotorové vinutí turboalternátorů je uloženo v drážkách a rotorový svazek tak plní funkci pólu. Díky této konstrukci je rotor hladký. Rotory turboalternátorů jsou vzhledem k vysokým otáčkám relativně malého průměru (kolem 1 m) aby nedošlo vlivem odstředivé síly působící na rotující vinutí k vytrhání z drážek. Rotory turboalternátorů jsou dlouhé několik metrů.
* s vyniklými póly, [[pomaloběžný alternátor|pomaloběžné alternátory]] označované jako - [[hydroalternátor]]y - jsou poháněny pomaluběžným strojem, často vodní turbínou. Zásadní rozdíl oproti turboalternátorům jsou pólové nástavce, které jsou upevněny po obvodu rotoru. Počet pólů u strojů s vyniklými póly je mnohonásobně větší než u turboalternátorů (např. 30). Otáčky rotoru tj. synchronní otáčky poté vychází nižší 100xot/min a lze je spočítat dle stejného vztahu jako pro turba. Rotory hydroalternátorů jsou velkých průměrů (i 15m), ale délky jen 1-2m.
 
 
== Funkce ==
Alternátory generují elektřinu stejným způsobem jako generátory stejnosměrného elektrického proudu, zejména když se mění magnetické pole kolem cívky. V cívce je pak indukován elektrický proud.
Zpravidla se otáčí otočný magnet – rotor uvnitř pevně umístěných vinutí na železných jádrech – stator. Pohybem rotoru způsobeným mechanickou energií (např. [[Vodní pára|vodní parou]] pohánějící [[Parní turbína|parní turbínu]] v [[Elektrárna|elektrárně]]) je generován [[elektrický proud]].
 
Rotující magnetické pole indukuje ve vinutí cívky [[Střídavý proud|střídavý elektrický proud]]. Často bývají ve statoru tři sady statorových vinutí, které jsou umístěny v odlišných polohách. Točící se magnetické pole generuje tři fáze elektrického proudu posunuté o jednu třetinu periody.
 
== Externí odkazy ==
* {{commonscat}}
* {{Wikislovník|heslo=alternátor}}
 
113 777

editací

Navigační menu