Řády, vyznamenání a medaile Česka: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
sekce a odkazy
m ({{Wikizdroje}} do odkazů a s parametrem; kosmetické úpravy)
(sekce a odkazy)
Propůjčením nebo udělením '''[[státní vyznamenání|státních vyznamenání]]''' [[Česko|České republiky]] jednotlivcům oceňuje stát jejich vynikající občanské zásluhy o budování svobodné [[demokracie|demokratické]] společnosti, výsledky práce, úsilí o obranu vlasti, hrdinské a jiné výjimečné činy.
 
*Vyznamenání Řádyjsou řády a [[medaile]]. Řády jsou vyšší formou vyznamenání; ''propůjčují'' se občanům České republiky a ''udělují'' se těm, kteří nejsou občany České republiky. Medaile jsou nižší formou vyznamenání; ''udělují'' se. Konkrétně jde o:
Vyznamenání jsou řády a medaile:
* Řády – jsou vyšší formou vyznamenání; ''propůjčují'' se občanům České republiky a ''udělují'' se těm, kteří nejsou občany České republiky.
* Medaile – jsou nižší formou vyznamenání; ''udělují'' se.
 
''Propůjčení řádu'' znamená, že po smrti vyznamenané osoby se [[insignie]] vyznamenání vrací Kanceláři prezidenta republiky. Při ''udělení'' zůstává po smrti vyznamenané osoby insignie v držení pozůstalých.
 
Právo propůjčovat a udělovat vyznamenání přísluší [[prezident]]u republiky. Návrhy na propůjčení nebo udělení vyznamenání předkládají prezidentu republiky [[Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky|Poslanecká sněmovna]], [[Senát]] a [[vláda]]; prezident republiky může propůjčit nebo udělit vyznamenání i bez takového návrhu.
 
Vyznamenaný převezme insignii vyznamenání a listinu o jeho propůjčení nebo udělení. Jestliže se propůjčuje nebo uděluje vyznamenání občanům České republiky [[in memoriam]], převezmou pozůstalí v případě propůjčení řádu listinu o propůjčení vyznamenání a v případě udělení medaile insignii vyznamenání a listinu o udělení vyznamenání. Jestliže se uděluje vyznamenání tomu, kdo není občanem České republiky in memoriam, převezmou pozůstalí insignii vyznamenání a listinu o udělení vyznamenání.
 
Insignie vyznamenání je oprávněn nosit pouze vyznamenaný.
 
Řádovými dny pro propůjčování a udělování vyznamenání občanům České republiky jsou [[1. leden]] a [[28. říjen]].
 
Státními vyznamenáními České republiky jsou:
* [[Řád Bílého lva]]
* [[Řád Tomáše Garrigua Masaryka]]
* [[Medaile Za hrdinství]]
* [[Medaile Za zásluhy]]
 
== Propůjčení a udělení ==
''Propůjčení řádu'' znamená, že po smrti vyznamenané osoby se [[insignie]] vyznamenání vrací [[Kancelář prezidenta republiky|Kanceláři prezidenta republiky]]. Při ''udělení'' zůstává po smrti vyznamenané osoby insignie v držení pozůstalých.
 
Právo propůjčovat a udělovat vyznamenání přísluší [[prezident]]uPrezident České republiky|prezidentu republiky]]. Návrhy na propůjčení nebo udělení vyznamenání předkládají prezidentu republiky [[Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky|Poslanecká sněmovna]], [[Senát Parlamentu České republiky|Senát]] a [[Vláda České republiky|vláda]]; prezident republiky může propůjčit nebo udělit vyznamenání i bez takového návrhu (rozhodnutí o tom ale vždy podléhá [[Kontrasignace|kontrasignaci]] předsedy vlády). Řádovými dny pro propůjčování a udělování vyznamenání občanům České republiky jsou [[1. leden]] a [[28. říjen]].
 
Vyznamenaný převezme insignii vyznamenání a listinu o jeho propůjčení nebo udělení. Insignie vyznamenání je oprávněn nosit pouze vyznamenaný. Jestliže se propůjčuje nebo uděluje vyznamenání občanům České republiky ''[[in memoriam]]'', převezmou pozůstalí v případě propůjčení řádu listinu o propůjčení vyznamenání a v případě udělení medaile insignii vyznamenání a listinu o udělení vyznamenání. Jestliže se uděluje vyznamenání tomu, kdo není občanem České republiky ''in memoriam'', převezmou pozůstalí insignii vyznamenání a listinu o udělení vyznamenání.
 
== Historie ==
Zákon o státních vyznamenáních určuje přesně způsob a především pořadí, v němž se státní vyznamenání nebo jejich náhrady nosí na stejnokroji. Umisťují se na čestnější levou stranu prsou, jako první přirozeně řády České republiky, Řád Bílého lva, za ním Řád T. G. Masaryka a po nich československé řády v pořadí podle původních předpisů. Poté přicházejí na řadu ostatní zahraniční řády (i slovenské) v pořadí podle tříd, stejné třídy v časové posloupnosti, jak byly získány. Za nimi se nosí česká Medaile Za hrdinství a Medaile Za zásluhy. Dále následují československé kříže, medaile a další dekorace. Nakonec pak všechny zahraniční dekorace podle stupňů a v pořadí, v jakém byly uděleny. Vůbec poprvé u nás zavádí tento zákon možnost nošení miniatur vyznamenání na společenském oděvu, vycházející z evropských zvyklostí. Obdobně je stanoven střízlivý způsob nošení vyznamenání na občanském oděvu v knoflíkové dírce levé klopy v podobě řádové rozety<ref group="p">Rozeta = drobná textilní stylizace plně rozkvetlé růže, vložená do zvýšeného prstence, utvořená ze zmenšené řádové stuhy.</ref> nebo úzké průvlečné tužky v barvách stuhy příslušné medaile.
 
Česká státní vyznamenání se tedy „in natura“<ref group="p">''In natura'' znamená insignii nošenou na náhrdelní či náprsní stuze.</ref> nosí jen při slavnostních příležitostech na stejnokrojích, případně na večerním slavnostním oděvu nebo podle diplomatického protokolu při audiencích apod. Vždy ale platí, že se zavěsí jen insignie nejvyšší propůjčené třídy, protože nošení více exemplářů jednoho řádu by působilo směšným dojmem. Odedávna je proto zvykem, že při propůjčení vyšší třídy téhož řádu se nižší třída odkládá, nebo dokonce vrací řádové kanceláři, jak je tomu například u Řádu Bílého lva. Příslušníci ozbrojených sil ve službě i na vycházce nahrazují vyznamenání stužkami, které se však nikdy nenosí na občanském oděvu.
 
Uvedená pravidla vycházejí z klasických zásad uplatňovaných především v demokratických západoevropských zemích, kde je cizí honosné zdobení občanských oděvů co největším počtem blýskavých vyznamenání a odznaků.
=== Externí odkazy ===
* {{Wikizdroje|dílo=Zákon o státních vyznamenáních České republiky}}
* [http://www.hrad.cz/cs/ceska-republika/statni-vyznamenani/zakon-o-statnich-vyznamenanich-cr.shtml Státní vyznamenání ČRČeské republiky] na oficiálních stránkách prezidenta republiky
 
{{Pahýl}}
{{Seznamy nositelů státních vyznamenání ČR}}
 
{{Portály|Česko}}
 

Navigační menu