Jokosuka MXY7: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 8 bajtů ,  před 5 lety
→‎Nasazení: m. - odkaz
m (literatura, foto)
(→‎Nasazení: m. - odkaz)
K prvnímu použití sebevražedného letounu došlo [[21. březen|21. března]] [[1945]] jednotkou ''[[kaigun kókútai 721]]'' pod velením Motoharua Okamury. Určeným cílem byla operační skupina 58.1, která se skládala z letadlových lodí [[USS Hornet (CV-12)|USS ''Hornet'' (CV-12)]], [[USS Bennington (CV-20)|USS ''Bennington'' (CV-20)]] a [[USS Wasp (CV-18)|USS ''Wasp'' (CV-18)]] spolu s lehkou letadlovou lodí [[USS Belleau Wood (CVL-24)|USS ''Belleau Wood'' (CVL-24)]], doprovázených dvěma bitevními loděmi, čtyřmi křižníky a dvaceti torpédoborci. Ani jeden nosič G4M2e se však nedostala natolik blízko k cíli, aby mohla vypustit sebevražednou letounovou pumu Óka.
První úspěšné nasazení MXY-7 proběhlo 1. dubna 1945 při bojích[[Bitva o [[OkinawaOkinawu|bojích o Okinawu]], kdy byla zasažena bitevní loď [[USS West Virginia (BB-48)|USS ''West Virginia'']] do jedné z hlavních dělových věží.
Třetí nasazení letounů Óka bylo provedeno 12. dubna proti uskupení lodí v blízkosti Okinawy. První zásah s Ókou v tento den se zdařil Saburo Dohimu, kterému bylo přiznáno potopení americké bitevní lodě. Totéž bylo přiznáno i dalšímu pilotovi MXY-7, jehož nosný letoun před svým sestřelením rádiem oznámil přímý zásah jednoho z těchto plavidel. Další dvě G4M2e, které rovněž skončily v moři, oznámily zásah blíže neurčených nepřátelských válečných lodí. Záznamy amerického námořnictva však tyto zásahy nepotvrzují. Dalším, tentokrát potvrzeným úspěšným nasazením z tohoto dne, se stalo potopení poškozeného radarového výstražného torpédoborce USS ''Mannert L. Abele''. Torpédoborec USS ''Jeffers'', přivolaný na záchranu trosečníků z ''Abele'', se stal terčem útoku další Óky. Přestože byl sebevražedný raketový letoun sestřelen protiletadlovou palbou, následný výbuch na mořské hladině 50 m od torpédoborce byl natolik silný, že poškodil horní palubu a ''Jeffers'' byl nucen opustit oblast a odplout k opravám. Dalším napadeným plavidlem se stal torpédoborec USS ''Stanly'', který byl poškozen po útoku dvou MXY-7.
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu