Johannes Diderik van der Waals: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
+Kategorie:Narození v Leidenu; +Kategorie:Úmrtí v Amsterdamu za použití HotCat, port, fmt, sjednoc psaní + delink rozc
m (→‎Život: Doplnění odkazů)
(+Kategorie:Narození v Leidenu; +Kategorie:Úmrtí v Amsterdamu za použití HotCat, port, fmt, sjednoc psaní + delink rozc)
 
== Život ==
V letech 1862 – 1865 studoval univerzitu v LeydenuLeidenu. Od [[1864]] učil fyziku a matematiku na střední škole v [[Deventer]]u a o dva roky později v [[Haag]]u.
 
Doktorskou disertaci s názvem ''Over de Continuiteit van den Gas - en Vloeistoftoestand'' obhájil v roce [[1873]]. V roce [[1876]] se stal [[profesor]]em fyziky na univerzitě v Amsterodamu. kde se zabýval se problémem spojitosti plynného a kapalného stavu látek. Podařilo se mu nalézt vztah mezi [[objem]]em, [[tlak]]em a teplotou plynů a kapalin. Prokázal existenci sil, které působí na úrovni molekul a způsobují vnitřní tlak v kapalinách. Dnes jsou známy jako [[van der Waalsovy síly]]. Zformuloval též tzv. van der Waalsovou rovnici platnou pro kapaliny i [[plyn]]y a tedy i změnu skupenství s platnosti pro kapaliny stejného složení. Byla to právě tato práce, která mu přinesla Nobelovu cenu a poskytla [[James Dewar|Siru Jamesi Dewarovi]] a [[Heike Kamerlingh Onnes|Heike Kamerlinghovi Onnesovi]] údaje potřebné pro výrobu kapalného [[Helium|hélia]].
 
V roce 1893 publikoval hlavní myšlenky termodynamické teorie kapilarity, jejímž hlavním předpokladem byla existence pozvolné, následně velmi prudké, změny hustoty na [[rozhraní]] mezi kapalinou a párou.
 
V roce 1910 byly jeho práce oceněny Nobelovou cenou za fyziku.
{{Nositelé Nobelovy ceny za fyziku 1901-1925}}
{{Autoritní data}}
{{Portály|Fyzika|Lidé|Nizozemsko}}
{{DEFAULTSORT:Diderik, Johannes}}
 
{{DEFAULTSORT:Diderik, Johannes}}
[[Kategorie:Nizozemští fyzici]]
[[Kategorie:Nositelé Nobelovy ceny za fyziku]]
[[Kategorie:Nizozemští nositelé Nobelovy ceny]]
[[Kategorie:Narození v Leidenu]]
[[Kategorie:Úmrtí v Amsterdamu]]
[[Kategorie:Narození 1837]]
[[Kategorie:Úmrtí 1923]]
[[Kategorie:Úmrtí 8. března]]
[[Kategorie:Muži]]
[[Kategorie:Nizozemští nositelé Nobelovy ceny]]

Navigační menu