Starší doba železná na území Česka: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
+ chronologické členění, - odstavce (vše v úvodu, viz DŘ na úz. Č.), - Keltové (nevhodné), reference dodám (APČ 6 a APČ 7)
(malé rozšíření, nadpisky a styl)
(+ chronologické členění, - odstavce (vše v úvodu, viz DŘ na úz. Č.), - Keltové (nevhodné), reference dodám (APČ 6 a APČ 7))
{{Dějiny Česka}}
 
'''Starší doba železná''' nebo '''doba halštatská''' je v [[Česko|české]] [[archeologie|archeologii]] období od [[800 př. n. l.]] do [[400 př. n. l.]], které souvisí s rozšířením [[Keltové|Keltů]] a je charaterizovánocharakterizováno rozvojem technologie zpracování železa, nárůstem kontaktů s kulturami [[antika|antického]] [[Středomoří]] i východních oblastí [[Evropa|Evropy]]. Výrazně se profilují elitní vrstvy obyvatelstva, které přejímají vzorce chování ze Středomoří, jako je prestižní úloha picích rituálů či jízdy na koni. Zesložiťuje se struktura společnosti, vznikají opevněná i neopevněná sídla různých velikostí a úloh. V pohřebním ritu se prosazuje ukládání nespálených těl a rozmanité zvyklosti v konstrukci hrobů i v hrobové výbavě také dokládají komplexitu tehdejší společnosti. Technologické inovace zahrnují výrobu železa, [[hrnčířský kruh]], techniky rostlinné výroby a podobně.
 
[[Halštatská kultura|Doba halštatská]] (podle rakouského města [[Hallstatt]]) navazuje na předcházející [[doba bronzová|dobu bronzovou]]. Po zániku kultur popelnicových polí zasahuje na území Česka kulturní okruh halštatský, a to západohalštatský v Čechách a východohalštatský na Moravě. Na severu se plynule vyvíjí okruh lužických popelnicových polí. Zatímco první období do cca [[550 př. n. l.]] je charakterizováno kulturní variabilitou, v následující pozdní době halštatské se střední Evropa dostává do úzkého kontaktu se Středomořím, rozdíly se smývají a nelze již rozlišovat jednotlivé kultury. Před završením doby halštatské vzniká nový laténský styl osobitě inspirovaný [[Etruské umění|etruským]], [[Řekové|řeckým]] a východním uměním, který se rozvíjí i v následujícím laténském období. V závěru periody zanikají výšinná sídla, pohřbívání na dosavadních pohřebištích ustává. To je počátek [[Mladší doba železná na území Česka|doby laténské]], z historického hlediska spojovaný s [[Keltská expanze|keltskou expanzí]].
== Popis ==
Výrazně se profilují elitní vrstvy obyvatelstva, které přejímají vzorce chování ze Středomoří, jako je prestižní úloha picích rituálů či jízdy na koni. Zesložiťuje se struktura společnosti, vznikají opevněná i neopevněná sídla různých velikostí a úloh. V pohřebním ritu se prosazuje ukládání nespálených těl a rozmanité zvyklosti v konstrukci hrobů i v hrobové výbavě také dokládají komplexitu tehdejší společnosti. Technologické inovace zahrnují výrobu železa, [[hrnčířský kruh]], techniky rostlinné výroby a podobně.
 
== Chronologické členění doby halštatské ==
== Vývoj ==
V česku užívaná relativní chronologie tohoto období vychází z periodizace [[Paul Reinecke|Paula Reinecka]] ze stupňů Ha C, Ha D a LT A. V Čechách užívaná absolutní chronologie vypracovaná [[Jan Bouzek|Janem Bouzkem]] a [[Drahomír Koutecký|Drahomírem Kouteckým]] se opírá o několik přírodovědně určených dat z území Bavorska a Alsaska, které jí rámcově odpovídají.
[[Halštatská kultura|Doba halštatská]] (podle rakouského města [[Hallstatt]]) navazuje na předcházející [[doba bronzová|dobu bronzovou]]. Po zániku kultur popelnicových polí zasahuje na území Česka kulturní okruh halštatský, a to západohalštatský v Čechách a východohalštatský na Moravě. Na severu se plynule vyvíjí okruh lužických popelnicových polí. Zatímco první období do cca [[550 př. n. l.]] je charakterizováno kulturní variabilitou, v následující pozdní době halštatské se střední Evropa dostává do úzkého kontaktu se Středomořím, rozdíly se smývají a nelze již rozlišovat jednotlivé kultury.
* stupeň Ha C1 800-725
* stupeň Ha C2 725-650
* stupeň Ha C3 650-600
* stupeň Ha D1 600-550
* stupeň Ha D2-D3 550-450 pozdní doba halštatská
* stupeň LT A 480-400(380) pozdní doba halštatská / časná doba laténská
 
== Lokality ==

Navigační menu