Josef Smítka: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 228 bajtů ,  před 3 lety
m
Oprava titulu knihy Štáflové na "Kavče", doplnění informace o jejím prvovýstupu
(→‎První střet s nacisty: - oprava gramatických chyb)
m (Oprava titulu knihy Štáflové na "Kavče", doplnění informace o jejím prvovýstupu)
Smítku si Štáflová oblíbila. Byl v příkrém rozporu proti lázeňské smetánce z [[Praha|Prahy]] – většinou vzdělaných a movitých lidí, kteří se drželi zpátky. Vévodil partě špinavých a roztrhaných kluků těsně po pubertě z dělnických rodin, často nezaměstnaných a s levicovým smýšlením. Sám Smítka utíkal ze zaměstnání, aby měl víc času na lezení. A navíc byl nejlepší lezec. Imponoval jí také svou povahou. Byl živelný, buřič a výtržník. Nevadilo jí ani, že býval hrubý a vulgární.
 
Smítka ji bral do skal, zdolali společně ''Dračí stěnu''. Zkušenosti z tohoto zážitku zúročila Štáflová v knize pro děti [[DráčeKavče z Dračích skal]], která vyšla po její smrti v roce [[1945]]. Absolvovala i jiné těžké výstupy, například ''Barthovu spáru''.
 
Mezi její nejtěžší prvovýstupy patří ''Východní spára'' na ''Strubichovu věž'' ve Skaláku, kterou zdolala [[10. květen|10. května]] [[1940]] spolu s [[Vladimír Procházka (HOROLEZEC)|Vladimírem Procházkou]].
 
Štáflovou a Smítku dělily stavovské rozdíly. Za Štáflovou jezdili do lázní její ctitelé z Prahy (například boxer [[Jiří Janovský]]).
79

editací

Navigační menu