Hůrka (stanice metra): Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 21 bajtů ,  před 4 lety
čeština: /příp. i "...zvýšenOU"/ - shoda volně rozvíjejícího doplňku
m (Sjednocení posloupností; kosmetické úpravy)
(čeština: /příp. i "...zvýšenOU"/ - shoda volně rozvíjejícího doplňku)
'''Hůrka''' (zkratka '''HU'''<ref>http://www.metroweb.cz/metro/stanice/linka_b.htm</ref>) je stanice na [[B (linka metra v Praze)|trase B]] [[Metro v Praze|pražského metra]]. Byla budována v letech [[1987]] až [[1994]] a otevřena [[11. listopad]]u [[1994]]. Nachází se na [[Jihozápadní Město|Jihozápadním Městě]] v katastrálním území [[Stodůlky]], přímo na [[Sluneční náměstí|Slunečním náměstí]]. Její původní název měl znít buď ''Butovická'' nebo také i ''Slovenského národního povstání''. Vzhledem k tomu, že se ale politické názvy v roce [[1990]] z pražského metra odstraňovaly, nepřipadal tento druhý uvedený v úvahu.
 
Hůrka je povrchová stanice, byla začleněna do přilehlé [[pěší zóna|pěší zóny]] na sídlišti, která se nachází nad její úrovní jejího nástupiště. Proto se tak samotná stanice nachází pod úrovní terénu, byť však uměle zvýšenézvýšeného.
 
V prostoru nástupiště podpírají strop dvě řady sloupů. Dostatek světla zajišťuje přes den jednak prosklená jižní stěna za nástupištěm, jednak i zasklené světlíky vycházející ze stropu nástupiště, v noci pak dvě řady osvětlení, umístěné na stropě u obou kolejí. Obklad stěn tvoří [[keramika|keramické]] dlaždice v tmavě šedé barvě, strop je obložen bílými obkladačkami kovovými.

Navigační menu