Masakr v My Lai: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 168 bajtů ,  před 5 lety
→‎Vyšetřování: Informace z en:wiki.
(→‎Vyšetřování: Informace z en:wiki.)
}}</ref> Velitel 11. lehké pěchotní brigády plukovník Henderson po rozhovoru s několika vojáky, kteří se akce zúčastnili, podal svým nadřízeným zprávu, že při boji bylo zabito i&nbsp;22&nbsp;civilistů. Tato zpráva se však na veřejnost nedostala.
 
K zevrubnému vyšetření události došlo díky [[Ron Ridenhour|Ronu Ridenhourovi]],<ref name=USreport /> jenž se o masakru dozvěděl během svého nasazení ve Vietnamu. Ridenhour napsal prezidentovi [[Richard Nixon|Nixonovi]], třiceti kongresmanům a&nbsp;zodpovědným činitelům [[Pentagon]]u dopis, ve kterém popsal masakr v My Lai. Většina z nich na dopis nereagovala.{{Fakt/dne|20160605}} JednímJen z&nbsp;málaněkolik lidí,vlivných kteřípolitiků se o &nbsp;incident začalizačalo zajímat, bylpředevším člen Sněmovny reprezentantů [[Morris KingMo Udall]] a&nbsp;také senátoři USA [[Barry Goldwater]] a [[Edward Brooke]]. Od [[12. listopad|12.]] do [[20.&nbsp;listopad]]u [[1969]] uveřejňoval americký investigativní novinář [[Seymour Hersh]] informace o&nbsp;incidentu v &nbsp;časopisech ''[[Time]]'', ''[[Life]]'' a&nbsp;''[[Newsweek]]''.
Podle následného vyšetřování americké armády bylo v My Lai zabito přibližně 347 civilistů,<ref name=USreport /> pozdější vyšetřování včetně údajů vietnamské strany hovoří až o 504 &nbsp;obětech.<ref name=PBStimeline1 /><ref name="CT24" /><ref name="BBC-1998" /> Pouze u tří nebo čtyř z&nbsp;obětí nichstřelby a&nbsp;vraždění důkazy nasvědčovaly tomu, že to byli příslušníkypříslušníci Vietkongu[[Vietkong]]u. Navzdory rozkazům, kteréve popisovalykterých vesnicibyla vesnice označena jako základnuzákladna nepřítele, v &nbsp;ní byly nalezeny jen tři ruční zbraně. Jedinou ztrátou, kterou americké jednotky utrpěly, byl jeden zraněný voják, který se postřelil do nohy.<ref name=USreport />
 
[[17. březen|17. března]] [[1970]] americká armáda obvinila 14 důstojníků, včetně generálmajora [[Samuel W. Koster|Samuela W. Kostera]], velitele divize Americal, za zatajování informací o incidentu. Většina z obvinění však byla zrušena. Velitel brigády plukovník [[Oran K. Henderson]] byl nakonec jediným, kdo byl z krytí masové vraždy obviněn. Stalo se tak [[17. prosinec|17.&nbsp;prosince]] [[1971]].

Navigační menu