Nákladní doprava: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 48 bajtů ,  před 5 lety
zavádějící odkaz, pryč politické kecy z úvodu (viz diskusi)
m (Hlavní kategorie: jako první, řadicí klíč; kosmetické úpravy)
(zavádějící odkaz, pryč politické kecy z úvodu (viz diskusi))
'''Nákladní doprava''' je souhrn úkonů, jimiž se uskutečňuje přeprava nákladů. Je to činnost spjatá s cílevědomým přemisťováním hmotných předmětů v nejrůznějších objemových, časových a prostorových souvislostech za použití různých [[nákladDopravní prostředek|dopravních prostředků]]u. a technologií.
Je to činnost spjatá s cílevědomým přemisťováním hmotných předmětů v nejrůznějších objemových, časových a prostorových souvislostech za použití různých dopravních prostředků a technologií.
V České republice se doprava rozvíjela v podmínkách centrálně direktivního systému plánování a řízení národního hospodářství a společnosti. Na začátku devadesátých let došlo v důsledku [[transformace ekonomiky]] k prudkému poklesu přepravních požadavků v souvislosti s poklesem objemu výroby. Na přepravním trhu však stále existuje převaha nabídky, která je způsobena nedostatečnou restrukturalizací dopravy, zejména přebytečnou kapacitou železnice, a možnostmi jejího využití.
 
<!-- V České republice se doprava rozvíjela v podmínkách centrálně direktivního systému plánování a řízení národního hospodářství a společnosti. Na začátku devadesátých let došlo v důsledku [[transformace ekonomiky]] k prudkému poklesu přepravních požadavků v souvislosti s poklesem objemu výroby. Na přepravním trhu však stále existuje převaha nabídky, která je způsobena nedostatečnou restrukturalizací dopravy, zejména přebytečnou kapacitou železnice, a možnostmi jejího využití.
-->
== Druhy nákladní dopravy ==
* [[Železniční nákladní doprava]]
* [[Silniční nákladní doprava]]
* [[Vodní nákladní doprava]]
* [[Letecká nákladní doprava]]
 
=== Železniční nákladní doprava ===

Navigační menu