Gija Kančeli: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 31 bajtů ,  před 5 lety
m
Robot: přidáno {{Problém s autorským právem}}; kosmetické úpravy
m (Robot: přidáno {{Problém s autorským právem}}; kosmetické úpravy)
{{Problém s autorským právem}}
{{Infobox - osoba}}
'''Giya Kancheli''', [[Gruzínština|gruzínsky]] ''გია ყანჩელი'' (* [[10. srpen]] [[1935]], [[Tbilisi]]) je [[Gruzie|gruzínský]] [[hudební skladatel]] žijící v [[Belgie|Belgii]]. Představitel [[Vážná hudba|vážné hudby]].
== Život ==
Původně zamýšlel studovat [[Geologie|geologii]] na univerzitě v Tbilisi, avšak nakonec přešel na tbiliskou konzervatoř, kterou vystudoval v letech 1959-1963. V roce 1970 byl jmenován hudebním ředitelem městského divadla v [[Rustaveli]]. Poté, co se na přelomu 80. a 90. let Gruzie dostala do konfliktu s Ruskem, Kancheli přesídlil do Německa, později do belgických [[Antverpy|Antverp]]. Exil byl také zlomem v procesu jeho mezinárodního docenění.
Roku 1967 dokončil svou první symfonii, roku 1970 druhou. Kritika v nich nacházela zejména vliv ruského skladatele [[Igor Stravinski|Igora Stravinského]] a tradiční gruzínské duchovní hudby. Symfonii č. 3 dokončil v roce 1973, byla napsána pro lidský hlas. Za symfonii č. 4 ''Memoria di Michelangelo'', připomínající 400 let od narození Michelangela, získal roku 1976 Státní cenu SSSR. Symfonie č. 5, dokončená roku 1977, obsahuje kontrast melodických pasáží a chaotických disonancí. Někteří kritici v tom spatřili inspiraci filmovým dialogem - Kancheli ostatně napsal hudbu k více než 30 sovětským filmům. Symfonie č. 6 z roku 1979 je hodnocena jako hudební protest proti útlaku lidského ducha a hledání vyšší duchovní síly. Symfonii 7, nazvanou ''Epilog'', dokončil v roce 1986.
== Hodnocení ==
Roku 2008 získal [[Wolfova cena za umění|Wolfovu cenu za umění]].
 
Encyklopedie ''Contemporary Musicians'' ho roku 2003 označila za „nejdůležitějšího gruzínského skladatele posledních padesáti let, a jednoho z nejvýznamnějších světových skladatelů minulého století,“ jehož „bohatě strukturovaná hudba je prostoupena vlivy gruzínské lidové hudby, amerického jazzu a ruských skladatelů dvacátého století.“<ref>http://www.encyclopedia.com/topic/Giya_Kancheli.aspx#1</ref>
== Odkazy ==
=== Reference ===

Navigační menu