Datové médium: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 8 bajtů ,  před 5 lety
nejen elektronické (viz i přehled), duplicita, související v textu
m (odkazy)
(nejen elektronické (viz i přehled), duplicita, související v textu)
'''Datové médium''', '''paměťové médium''' nebo také '''datový nosič''' či '''záznamové médium''' je [[elektronická paměť|paměťový]] nosič datových informací ([[Data|dat]]) používající k jejich uchování nějaký fyzikální princip. Kromě elektronických lze za datová média považovat i jakýkoli jiný hmotný nosič, pokud slouží k zaznamenání určité [[informace]].
V praxi se pojem '''datové médium''' často zužuje na elektronická přenosná výměnná datová média, která umožňují ukládání datových [[soubor]]ů a jejich přenos mezi [[počítač]]i a dalšími zařízeními ([[vnější paměť]]). V širším smyslu můžeme však za datové médium považovat i [[vnitřní paměť]] počítače, [[Pevný disk|disky]] zabudované do počítače nebo naopak [[NAS|síťová datová úložiště]] (ať samostatná nebo v rámci [[cloud computing]]u).
 
Nosičem datového záznamu může být [[digitální]] i [[analogový]] signál. Při použití analogového signálu je potřeba použít vhodné [[modulace]] digitálních veličin. Pro digitální záznam se digitální hodnota uloží většinou v [[binární]] formě. Záznam dat na datovém médiu může být permanentní (trvalý), semipermanentní (přepisovatelný) nebo volatilní (nestálý, např. po vypnutí napájení se obsah ztratí).
Pro digitální záznam se digitální hodnota uloží většinou v [[binární]] formě. Záznam dat na datovém médiu může být permanentní (trvalý), semipermanentní (přepisovatelný) nebo volatilní (nestálý, např. po vypnutí napájení se obsah ztratí). Mezi datová média můžeme zařadit všechny druhy a typy datových [[elektronická paměť|pamětí]].
== Dělení datových médií ==
 
== Přehled nejčastějších typů datových médií ==
 
'''Neelektronické datové nosiče (pro [[psaní]], [[kresba|kreslení]] apod.)'''
* [[papyrus]], [[pergamen]], [[papír]]
* [[HD DVD]] (jeho vývoj byl zastaven)
* [[Blu-ray]]
{{Pahýl}}
 
{{Pahýl}}
== Související články ==
* [[paměť]]
* [[vnější paměť]]
 
[[Kategorie:Datové nosiče]]

Navigační menu