Hrobník: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidány 2 bajty ,  před 6 lety
m
bez shrnutí editace
(zákon č. 256/2001 Sb. o pohřebnictví, (NSK) - národní soustava kvalifikací)
mBez shrnutí editace
[[Soubor:Vasnetsov Grave digger.JPG|náhled|right|Hrobník, [[Viktor Michajlovič Vasněcov|Viktor Vasněcov]], 1871]]
'''Hrobník''' je pracovník, který na veřejném či neveřejném [[hřbitov|pohřebišti]] na základě smlouvy s provozovatelem pohřebiště a odsouhlasení krajským úřadem zajištujezajišťuje tak zvanou správu hřbitova, kdy v rámci vymezení ke konkrétním činnostem, muže provádět tyto činnosti: výkopové práce související s pohřbením a exhumací, pohřbívání lidských pozůstatků a lidských ostatků do hrobů nebo hrobek, provádění exhumací, ukládání, rozptyl a vsyp zpopelněných lidských pozůstatků, správu a údržbu veřejného pohřebiště, včetně komunikací a okolní zeleně, pronájem hrobových míst a vedení související evidence. Při své činnosti se řídí zákonem č. 256/2001 Sb. o pohřebnictví a je kontrolován krajským úřadem. Mimo samostatné činnosti může dále organizovat a provádět dozor při kopání hrobů, ukládání lidských pozůstatků do hrobů a ukládání [[urna|uren]] do kolumbárních schránek, provedení [[pohřeb|pohřbu]], jinou právnickou nebo fyzickou osobou podnikající.
 
Získat profesní kvalifikaci hrobníka je možné po absolvování kurzu a úspěšném zakončení zkouškou, která v je provedena před akreditovanou osobou a během které musí budoucí hrobník nejen uspět v teoretické části, ale také musí předvést znalosti v praktické části. Hrobník může být buď zaměstnancem obce nebo může pracovat jako osoba podnikající podle zákona č. 256/2001 Sb. o pohřebnictví. Profese hrobníka je specifická činnost ve věřeném zájmu, kdy hrobník není živnostník a při své profesi musí vždy upřednostňovat kulturní, etické a pietní jednání, nad klasickým živnostníkem, který se chová tržně, tedy nad zájmy druhých upřednostňuje svůj vlastní zisk.
 
Držitel profesní kvalifikace hrobník, může dále absolvovat kurz profesní kvalifikace stavitel podzemní hrobky, což je nástavbový obor, který umožnujeumožňuje stejně tak po absolvování kurzu a úspěšném zakončení zkouškou, která v je provedena před akreditovanou osobou a během které musí budoucí stavitel podzemní hrobky nejen uspět v teoretické části, ale také musí předvést znalosti v praktické části.
 
[[Kategorie:Profese]]

Navigační menu