Zóny odolnosti: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 223 bajtů ,  před 5 lety
→‎top: formulace
(doplnění klimatu jižní Moravy a Slovenska)
(→‎top: formulace)
[[Soubor:Zonescale.png|right|120px|thumb|Teplotní škála zón odolnosti ukazuje hranice průměrné roční minimální teploty pro jednotlivé zóny]]
'''Zóny odolnosti''' rostlin (z anglického '''hardiness zone''') jsou zóny, které určují zeměpisné regiony, vekteré kterýchlze jepovažovat schopenza danývhodné rostlinnýpro druhpřirozený růst a přežití daného rostlinného existovatdruhu. DefinovanéZóny jsou definovány vztahem klimatu v dané oblasti a hranicemi teplotní odolností rostliny, atedy minimální a maximální teplotou, kterou je druh schopen přežít. Tyto zóny nezahrnují další vlivy prostředí, ani mikroklima v lokalitě a ani výjimečné teplotní výkyvy.
 
Zóny byly poprvé vytvořeny [[United States Department of Agriculture]] (USDA) a následně byly převzaty i pro ostatní regiony světa. Určeny jsou minimální teplotou naměřenou během zimy (definované jako průměrná minimální roční teplota). Takže pokud 5 po sobě jdoucích zim je minimální zimní teplota -14 °C, -12 °C, -8 °C, -16 °C a -13 °C, znamená to, že výsledná minimální teplota je -12.6 °C, a území patří do zóny 7.

Navigační menu