Diskuse:Roundup: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 441 bajtů ,  před 5 lety
:::::: Ok. A teď o wikipedii a [http://gmo.geneticliteracyproject.org/FAQ/do-gmos-cause-superweeds/ textu v odkazu který jste dodal na diskusi]. „''Nicméně rychlost nárůstu těchto rezistentních rostlin byla stejná před i po uvedení GMO plodin na trh.''“ je ve wiki a „''…efektu GMO na vznik superplevelů, což je neoddiskutovatelný fakt.''“ To jste napsal tady v diskusi. No řekl bych že buď Vám nerozumím, nebo jsou zde míseny dvě informace jejichž interpretaci navíc i Vámi zde dodaný zdroj vidí možná odlišně, než Vy.
::::::Co se týká rezistentních druhů, ono je totiž drobínek složitější, nevím jak se orientujete v oboru. Termín superplevel je označení používané popularizátory a médii pro plevele odolné proti glyfosátu.
::::::V praxi se používají botanické názvy plevelů a čeledi. Je to proto, že některé herbicidy jsou účinnější proti určitým skupinám plevelů nebo specielně proti některým druhům. Náchylnost druhu určuje vhodnost použití toho kterého herbicidu. Vznik "superplevelů" odolným proti glyfosátu se očekával. Už proto, že některé druhy jsou odolnější proti působení pesticidu, nemohly nevzniknout nebo se nevyskytnout. Nejde o nic úžasného ani katastrofálního. Přesto lze plevele odolné proti glyfosátu zlikvidovat jiným druhem herbicidu (důležitý fakt). Samotné rostliny GMO na jejich vliv podle logikyvznik věcidalších mohlyrezistentních mítrostlin těžkonemají negativnívelké vlivzásluhy. To že byly dále nalézány další odolné druhy „''rychlost nárůstu těchto rezistentních rostlin''“ nemuselo mít žádný vliv, mohlo souviset s rozvojem poznání, rozvojem testování druhů na odolnost, jinými faktory. V textu který předkládáte je to také zpochybněno, jakkoliv jsou fakta zajímavě zmixována.
::::::Zásadní vliv má a mělo používání glyfosátu '''bez kombinace s jiným pesticidem''' a v tomto smyslu měla vliv chyba technologie ošetřování geneticky modifikované rezistentní plodiny, byla-li takto technologie předepsána, nebo chybný postup zemědělců. I to je v textu naznačeno. Proč by to zemedělci takhle blbě dělali? Protože do modifikované sóji můžete lít roundap v kuse, nic se nestane. Nalijete tam jiný herbicid a může být průšvih. V tomto ohledu je vliv na nadužívání Roundupu v článku zmíněn, tím pádem i vliv na šíření rezistentních plevelů nezpochybnitelný, ať už je měřitelný nebo měřený. Stejně jako by bylo takto špatné používání klasických herbicidů:
„''The European Academies Science Advisory Council contends: “Cultivating a GM crop variety with increased herbicide resistance … may prove detrimental to the environment if the farmer over-uses that herbicide. But the same would be true of herbicide resistance introduced by conventional breeding.''“ (jedna z faktických poznámek z Vašeho zdroje).
 
Pan Sáček zase našel někoho, kdo si s ním je ochoten povídat :-)). --[[Wikipedista:Vojtěch Dostál|Vojtěch Dostál]] ([[Diskuse s wikipedistou:Vojtěch Dostál|diskuse]]) 16. 6. 2016, 11:25 (CEST)
:Bez urážky Wikipedie není chat ani facebok. Pokud nemáte ještě něco na srdci, něco, co by bylo hodnotnější než trapný škleb nebo gif s okem, tak... si najděte něco na práci, předsedo wikipedie, ju? Tuhle poznámku berte jako nálepku "STOP CHAT", jen bez těch barviček a symbolů. Nic osobního. --[[Wikipedista:I.Sáček, senior|I.Sáček, senior]] ([[Diskuse s wikipedistou:I.Sáček, senior|diskuse]]) 16. 6. 2016, 15:42 (CEST)

Navigační menu