Princip konec-konec: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 19 bajtů ,  před 6 lety
m
nadpis Reference
m (ytypo)
m (nadpis Reference)
{{Upravitupravit}}
 
'''Princip konec-konec''' (anglicky ''end-to-end principle'') je jeden z ústředních principů použitých při návrhu protokolu [[TCP]], hojně užívaného na [[internetInternet]]u. Stejně tak je ale tento princip používán v dalších protokolech (například [[X.25]]) a distribuovaných systémech vůbec. Princip je založen na tom, že pokud je to možné, měly by být operace komunikačního [[Protokolprotokol (informatika)|protokolu]] definovány tak, aby byly prováděny buď v koncových bodech komunikačního systému, nebo co nejblíže zařízení, které je ovládáno.
 
Návrh tohoto principu byl poprvé popsán roku 1981 v publikaci „End-to-end arguments in system design“ od Jeroma H. Saltzera, Davida P. Reeda a Davida D. Clarka. Tvrdili, že spolehlivé systémy mají tendenci vyžadovat ke své správné funkci tento princip, a to navíc k ostatnímu zpracování uvnitř systému. Zdůraznili, že většina funkcí implementovaných na nejnižší úrovni komunikačního systému zvýší náklady všech klientů na vyšších stupních systému, i když tito klienti tyto funkce nepotřebují, a stávají se nadbytečnými, jestliže klienti musí znovu implementovat tyto funkce podle principu end-to-end.
 
[[Kontrolní součet]] je nezbytný, aby diskové a softwarové chyby nepoškodily data.
 
Klíčovým zařízením je v tomto případě [[souborový systém]]. Princip end-to-end dovoluje programu, který má přístup k souborovému systému, řídit rychlost přenosu dat, a umožňuje v případě potřeby znovupřenesení dat s minimálním zpožděním – díky blízkosti souborového systému a řízení přenosu.
 
Princip end-to-end není také vhodný pro velké [[multicast]]ové a [[broadcast]]ové sítě, zvláště pro ty s velkou ztrátovostí, protože zatížení, které způsobuje znovupřenesení dat, je tak velké, že mnohé aplikace jej nedokáží unést.
 
== Reference ==
{{Překlad|en|End-to-end principle|158084409}}
 
{{Překladpřeklad|en|End-to-end principle|158084409}}
 
[[Kategorie:Internet]]
940

editací

Navigační menu