Reset: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidány 2 bajty ,  před 6 lety
m
Typografie
m (Odstranění linku na rozcestník Procesor s použitím robota - Změněn(y) odkaz(y) na Mikroprocesor)
m (Typografie)
'''Reset''' je v počítačové terminologii akce nebo signál, který velmi rychle ukončí chod systému a nastartuje jej znovu od začátku. Běžnými systémy, které se resetují, jsou [[integrovaný obvod|integrované obvody]], [[mikroprocesor]]y, desky obsahující integrované obvody, nebo celé [[počítač]]e.
 
U jednodušších systémů nebo součástek je reset nezbytným a běžně využívaným signálem, typicky se označuje zkratkou '''RST'''. U osobních počítačů s běžným [[operační systém|operačním systémem]] je reset nouzovým opatřením, protože náhlým nečekaným ukončením chodu počítače může dojít k porušení nebo ztrátě dat na harddisku - což může v nepříznivém případě vést i k částečnému poškození software počítače a k nutnosti jeho přeinstalace. Přesto je resetování systému signálem šetrnější, než resetování vypnutím a zapnutím napájení.
 
Reset se vnitřně vždy provádí po připojení [[napájení (elektrotechnika)|napájení]] systému, kdy drží systém v definovaném stavu dokud není [[elektrické napětí|napětí]] zdroje dostatečně stabilní, aby mohlo dojít ke spolehlivému rozběhu systému. Toto je často zajišťováno [[resetovací obvod|resetovacím obvodem]], který bývá někdy integrován i s [[watchdog timer]]em. V případě, že se systém skládá z více částí mohou resetovací obvody rovněž zajišťovat správné pořadí jejich rozběhu.
6 675

editací

Navigační menu