Průtok vodního toku: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 198 bajtů ,  před 6 lety
m
doplnění ISO 748, drobné opravy
(úprava)
m (doplnění ISO 748, drobné opravy)
'''Průtok [[vodní tok|vodního toku]]''' je [[objemový průtok]] vody v daném profilu [[vodní tok|vodního toku]]. Vyjadřuje [[objem]] [[voda|vody]], který proteče daným profilem vodního toku za jednotku [[čas]]u. Obvykle se udává v m³s⁻¹ nebo v l·s⁻¹. Odlišným pojmem je ''[[odtok]]'', který označuje proces odtékání vody z [[povodí]] a udává se v jednotkách [[objem]]u za delší časové období.
 
Obecně se průtok <math>Q</math> spočítá jako součin [[průtočná plocha|průtočné plochy]] <math>S</math> a průměrnéstřední průřezové [[rychlost]]i proudění <math>v</math>: <math>Q = S \cdot v</math>.
 
Jako ''[[hydrogram]]'' se označuje graficky znázorněná závislost průtoku na čase. Časové řady průtoku, resp. hydrogramy jsou podkladem k vyhodnocení hydrologických vlastností příslušných povodí, sestavování [[vodní bilance]] a slouží jako pozorovaná výstupní veličina pro [[hydrologické modelování]].
== Měření průtoku ==
[[Soubor:Sázavka pod Josefodolem 1.jpg|náhled|Vodoměrná stanice s limnigrafem na [[Sázavka (říčka)|Sázavce]]]]
Základní metodou je [[hydrometrování]]<ref>ČSN EN ISO 748 Hydrometrie. Měření průtoků kapalin v otevřených korytech použitím vodoměrných vrtulí nebo plováků.</ref>, kdy se pomocí počtu otáček hydrometrické vrtule či jiným způsobem zjišťují bodové rychlosti proudění v jednotlivých místech příčného profilu, a to v různých vzdálenostech od břehu a v různých hloubkách. Z měření ve stejných vzdálenostech pro různé hloubky se vypočítají průměrné svislicové rychlosti. Dílčí průtok se pro každou svislici vypočítá vynásobením průměrné svislicové rychlosti příslušnou průtočnou plochou. Celkový průtok toku je pak součtem všech průtoků dílčích (odvozených od jednotlivých svislic).
 
Malé průtoky se dají přesněji měřit přímo zachycením celého průtoku do nádoby známého [[objem]]u a změřením [[čas]]u potřebného k jejímu naplnění.
[[Venturimetr]]em se průtok určí na základě rozdílu tlakových výšek vody proudící v běžném a zúženém profilu.
 
Počátkem 21. století se začala pro větší toky využívat zařízení [[ADCP]], která využívají [[Dopplerův jev|Dopplerova jevu]]. Na plováku jejsou umístěnoumístěna čidločidla vysílající [[ultrazvuk|ultrazvukové]] impulsy, z odraženéhoodražených signálusignálů je zjišťován tvar koryta a měřeny rychlosti proudění.
 
=== Metody bez měření rychlostí ===
207

editací

Navigační menu