Svratka (okres Žďár nad Sázavou): Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
m
→‎Městské muzeum a galerie: Městské muzeum a galerie Svratka
m (fixlink po přesunu za použití AWB)
m (→‎Městské muzeum a galerie: Městské muzeum a galerie Svratka)
 
== Městské muzeum a galerie ==
{{Viz též|Městské muzeum a galerie Svratka}}
V roce [[1940]] založil pražský nakladatel [[Bedřich Tuček]] ve Svratce první muzeum, nazvané „Svratecká jizba“. Shromáždil sbírku pozoruhodností ze Svratecka. Po jeho smrti v roce [[1959]] byly sbírky uzavřeny do beden a uloženy a postupně se poztrácely.
 
Nové muzeum vzniklo v roce [[2002]], kdy bylo torzo Svratecké jizby a s tím ještě nově získané věci vystaveny v prozatímní expozici v budově hasičské zbrojnice. Zároveň začaly přípravy nové expozice, a ta byla otevřena v půdních prostorách hasičské zbrojnice v roce [[2005]].
V roce [[1940]] založil pražský nakladatel [[Bedřich Tuček]] ve Svratce první muzeum, nazvané „Svratecká jizba“. Shromáždil sbírku pozoruhodností ze Svratecka. Po jeho smrti v roce [[1959]] byly sbírky uzavřeny do beden a uloženy a postupně se poztrácely. Nové muzeum vzniklo v roce [[2002]], kdy bylo torzo Svratecké jizby a s tím ještě nově získané věci vystaveny v prozatímní expozici v budově hasičské zbrojnice. Zároveň začaly přípravy nové expozice, a ta byla otevřena v půdních prostorách hasičské zbrojnice v roce [[2005]]. Expozice muzea představuje malé městečko v době [[1.První republika|1. republiky]], k vidění jsou řemeslnické dílny nebo obchody či škola, návštěvník do nich může běžně vstupovat. Galerie v prvním patře budovy pak představuje malíře Vysočiny, kteří na Svratecku tvořili.
Galerie v prvním patře budovy pak představuje malíře Vysočiny, kteří na Svratecku tvořili.
 
<gallery>

Navigační menu