Lovecký oštěp: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 80 bajtů ,  před 6 lety
Hlavním účelem zárazu, ať už oštěpem nebo tesákem, je způsobení pneumotoraxu, po kterém zvíře umírá během několika vteřin. Narušení krevního oběhu není tak důležité, i s ustřeleným srdcem uběhne zvěř několik kilometrů.
(externí odkazy, commons)
(Hlavním účelem zárazu, ať už oštěpem nebo tesákem, je způsobení pneumotoraxu, po kterém zvíře umírá během několika vteřin. Narušení krevního oběhu není tak důležité, i s ustřeleným srdcem uběhne zvěř několik kilometrů.)
'''Lovecký oštěp''', též '''kančí oštěp''' nebo '''kančí péro''' je těžký lovecký [[oštěp]] celkové délky 160 až 230 cm, který se od [[15. století]] používá v [[myslivost]]i při lovu [[prase divoké|prasete divokého]] ze vzdálenosti do deseti kroků.
 
Oboustranně broušená kovaná [[čepel]] tvaru listu, uprostřed zpravidla zesílená vyvýšeným žebrem, se zřetelným krčkem a [[tulej]]í, je dlouhá 30 až 35 cm.<ref name="Durdík">Dolínek, V; Durdík, J: Historické zbraně. Naše vojsko, s.r.o, 2008.</ref> Konstrukce a tvar čepele zaručuje, že nemůže dojít při použití ke zlomení. Úlohou čepele je proniknout do hrudního koše a přitom narušitzpůsobi [[Oběhovápneumotorax soustava|krevní(kvůli oběh]]otmu takje hrot poměrně masivní), abyvedlejším došloa kméně okamžitédůležitým smrtiúčinkem je narušení [[Oběhová soustava|krevního oběhu]].
 
[[Násada]] je vyrobena zpravidla z houževnatého [[jasan]]u a musí být zasazena hluboko v čepeli. Pro jisté držení v rukou bývá na průřezu šesti až osmihranná a ke zlepšení úchopu ovinuta řemeny tak, aby bylo možné otočit čepelí v těle zvířete mokrou nebo zpocenou rukou.
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu