Bohumil Vávra: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m Rosenfeld~cswiki přesunul stránku Bohumil Vrána na Bohumil Vávra: Chybné jméno, podle všech zdrojů (Česká televize, ČSFD, IMDb atd.) je správné jméno herce Vávra
+ 4 kategorie; ±Kategorie:Oběti komunistického režimu v ČeskoslovenskuKategorie:Političtí vězni komunistického režimu v Československu za použití HotCat, oprava jména, styl. úpravy, ext. odkazy, aut. data, portály
Řádek 1: Řádek 1:
{{infobox - osoba}}
{{Přesnost}}'''Bohumil Vrána''' ([[4. listopad]]u [[1916]] [[Praha]] – [[14. září]] [[2007]] [[Praha]]) byl český divadelní a filmový [[herec]].
'''Bohumil Vávra''' ([[4. listopad]]u [[1916]] [[Praha]] – [[14. září]] [[2007]] Praha) byl český divadelní a filmový [[herec]].


== Životopis ==
== Životopis ==
Vrána po vystudování Státní konservatoře nastoupil do svého prvního angažmá ve [[Slovenské národní divadlo|Slovenském národním divadle]] v [[Bratislava|Bratislavě]]. Poté vystřídal divadla v Praze, [[Olomouc]]i, [[Plzeň|Plzni]] a v [[Brno|Brně]]. V roce [[1948]], po návratu do plzeňského divadla, se postavil proti tehdejším budovatelským inscenacím. Za trest byl z činohry přeřazen do operety a následně v roce [[1953]] odsouzen k osmiměsíčnímu trestu odnětí svobody a celoživotní zákaz hrát divadlo. V roce [[1953]] byl zákaz omilostněn presidentem.
Po vystudování Státní konservatoře nastoupil do svého prvního angažmá ve [[Slovenské národní divadlo|Slovenském národním divadle]] v [[Bratislava|Bratislavě]]. Poté vystřídal divadla v Praze, [[Olomouc]]i, [[Plzeň|Plzni]] a v [[Brno|Brně]]. V roce [[1948]], po návratu do plzeňského divadla, se postavil proti tehdejším budovatelským inscenacím. Za trest byl z činohry přeřazen do operety a následně v roce [[1953]] odsouzen k osmnáctiměsíčnímu trestu odnětí svobody a celoživotnímu zákazu hrát v divadle. Později byl zákaz zrušen.


Ve filmu se Vrána objevil poprvé v roce [[1947]], kdy si zahrál menší roli cestujícího ve snímku [[Rozhovor ve vlaku]]. Mezi jeho nejznámější role patří role dědečka Slámy ve filmu [[Prázdniny pro psa]] z roku [[1980]].
Ve filmu se objevil poprvé v roce [[1947]], kdy si zahrál menší roli cestujícího ve snímku [[Rozhovor ve vlaku]]. Mezi jeho nejznámější role patří role dědečka Slámy ve filmu [[Prázdniny pro psa]] z roku [[1980]].


== Externí odkazy ==
== Externí odkazy ==
*{{Čsfd osoba|1074}}
* [http://www.fdb.cz/lidi/30634-bohumil-vavra.html Profil na FDb.cz]
*{{Fdb osoba|30634}}
* [http://www.imdb.com/name/nm0904702/ Profil na imdb.com]
*{{imdb osoba|0904702}}

{{DEFAULTSORT:Vávra, Bohumil}}
{{DEFAULTSORT:Vávra, Bohumil}}
{{Autoritní data}}

{{Portály|Lidé|Film|Televize}}
[[Kategorie:Čeští herci]]
[[Kategorie:Političtí vězni komunistického režimu v Československu]]
[[Kategorie:Narození v Praze]]
[[Kategorie:Úmrtí v Praze]]
[[Kategorie:Narození 1916]]
[[Kategorie:Narození 1916]]
[[Kategorie:Úmrtí 2007]]
[[Kategorie:Úmrtí 2007]]
[[Kategorie:Čeští herci]]
[[Kategorie:Narození 4. listopadu]]
[[Kategorie:Oběti komunistického režimu v Československu]]
[[Kategorie:Úmrtí 14. září]]
[[Kategorie:Muži]]
[[Kategorie:Muži]]

Verze z 2. 3. 2016, 11:24

Bohumil Vávra
Narození4. listopadu 1916
Praha
Úmrtí14. září 2007 (ve věku 90 let)
Praha
Místo pohřbeníBubenečský hřbitov Na Skalce
Bubenečský hřbitov
Povoláníherec
OceněníSenior Prix (2000)
Pečeť města Plzně (2004)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Bohumil Vávra (4. listopadu 1916 Praha14. září 2007 Praha) byl český divadelní a filmový herec.

Životopis

Po vystudování Státní konservatoře nastoupil do svého prvního angažmá ve Slovenském národním divadle v Bratislavě. Poté vystřídal divadla v Praze, Olomouci, Plzni a v Brně. V roce 1948, po návratu do plzeňského divadla, se postavil proti tehdejším budovatelským inscenacím. Za trest byl z činohry přeřazen do operety a následně v roce 1953 odsouzen k osmnáctiměsíčnímu trestu odnětí svobody a celoživotnímu zákazu hrát v divadle. Později byl zákaz zrušen.

Ve filmu se objevil poprvé v roce 1947, kdy si zahrál menší roli cestujícího ve snímku Rozhovor ve vlaku. Mezi jeho nejznámější role patří role dědečka Slámy ve filmu Prázdniny pro psa z roku 1980.

Externí odkazy