Silový trojboj: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 370 bajtů ,  před 6 lety
Nějaký nedostatky u jednotlivých cviků, trošku jsem tam něco málo připsal. Např. že zámkový úchop rozhodně není s jednou rukou tam a druhou tam. Osa při dřepu bývá častěji na deltových svalech než trapézových a nějaký drobnosti.
(Nějaký nedostatky u jednotlivých cviků, trošku jsem tam něco málo připsal. Např. že zámkový úchop rozhodně není s jednou rukou tam a druhou tam. Osa při dřepu bývá častěji na deltových svalech než trapézových a nějaký drobnosti.)
 
== Federace ==
Na světě existují dvě hlavní powerliftingové federace, každá z nich má trochu jiná pravidla pro provedení cviku a jiná pravidla na použité vybavení. Jsou to IPF a mladší GPC, GPC je volnější organizací, má mírnější pravidla a povoluje lepšísilnější dresy (viz Soutěže). Dalšími federacemi jsou WPC či WUAP.
 
== Soutěže ==
=== Dřep ===
{{viz též|Dřep}}
Lifter stojí zpříma, nohy rozkročené na šířku ramen (nebo i širší) se špičkami mírně do stran. Velká činka se závažím je na lifterových [[trapéz]]ových [[sval]]ech nebo na zadní části [[deltový sval|deltového svalu]]. Rozhodčí dá povelem ''dřep'' pokyn k zahájení pokusu. Následuje hluboký nádech, zpevnění všech svalů a pohyb s činkou dolů. Paty musejí zůstat na podložce a trup jde do mírného předklonu. Pokus je platný, když je horní strana stehna pod úrovní kolene. Poté následuje pohyb nahoru. Po něm musí závodník vyčkat na pokyn rozhodčího ''odložit'' a odloží činku do stojanů. Technika závisí na tělesných proporcích každého liftera a často se výrazně liší.
 
=== Bench press ===
=== Mrtvý tah ===
{{viz též|Mrtvý tah}}
Lifter stojí čelem k ose činky, nohy na šíři ramen (klasická technika) nebo široký postoj (sumo technika) a špičky mírně do stran. Činku v předklonu s rovnými zády uchopuje oběma rukama obvykle tzv. zámkovýmkombinovaným (smíšeným) úchopem (jedna dlaň směruje k tělu a druhá od těla) nebo tzv. zámkovým úchopem (obě dlaně směřují k tělu s prsty částečně prekrývající palce - úchop olympijských vzpěračů). Následuje zvedání činky. Spodní záda jsou zafixovaná v rovné poloze a závodník zvedá činku podél holení a stehen až do úplného narovnání a mírného zatažení ramen dozadu, ve které počká na povel rozhodčího a spustí dolů.
 
== Odkazy ==
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu