Video: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 70 bajtů ,  před 5 lety
doplnění,; automatické kosmetické úpravy
m (typo)
(doplnění,; automatické kosmetické úpravy)
 
== Popis ==
Pojem '''video''' společně označuje digitální ([[MPEG]], [[Digital Betacam]], [[Dálnice D3|D3]], [[Digital Video|DV]]) a analogové ([[VHS]], [[Betacam]], [[Quadruplex]]) způsoby ukládání obrazových záznamů.
Může být nahráváno a přenášeno v různých formátech – v podobě diskových záznamů, kazet či souborů nebo přímým vysíláním ([[televizní norma]], [[DVB-T]]).
 
== Kvalita videa ==
Kvalita videa je závislá na metodě zachycování a ukládání obrazu.
Nejdůležitějším kritériem je formát uložení.
Různé formáty mají různý poměr kvalita/objem.
 
=== Frame rate ===
Frame rate je počet snímků na jednotku času. Nejstarší technologie začínaly na 6 až 8 snímcích za sekundu (fps, {{cizojazyčně|en|frames per second}}),
dnes je standardem 25fps nebo 29,97fps. Pro dosáhnutí iluze plynulého pohybu je třeba zobrazit alespoň 10 snímků za sekundu.
 
=== Prokládání ===
Video může být prokládané nebo progresivní. Je-li video prokládané, každý snímek je rozdělen na dva půlsnímky trvající polovinu doby celého snímku – první obsahuje liché, druhý pak jen sudé řádky.
Progresivní video půlsnímky neobsahuje. Prokládání bylo zavedeno pro dosažení lepší vizuální kvality v limitech pásma.
 
[[Soubor:Standard video res.svg|thumb|110px|220px|Porovnání rozlišení a poměrů stran]]
 
=== Rozlišení ===
Rozlišení videa je udáváno v pixelech pro digitální a v řádcích pro analogové formáty.
Televizní vysílání používá převážně 576 aktivních řádků pro vysílání v [[PAL]] a [[SECAM]] nebo 480 aktivních řádků pro vysílání v [[NTSC]].
Nový formát [[High-definition television|HDTV]] používá 720, resp. 1080 řádků.
 
Rozlišení pro [[3D]] video se udává ve voxelech (množství obrázkových prvků reprezentující hodnotu v [[Kartézská soustava souřadnic|trojrozměrném prostoru]]).
 
=== Datový tok ===
Datový tok (bit rate) je množství digitálních dat přenesené za určitou časovou jednotku. Počítá se většinou v [[Megabit]]ech za sekundu (Mbit/s).
Obecně lze říci, že čím vyšší hodnota, tím kvalitnější digitální video je.
 
''' Variabilní tok (VBR) ''' je způsob maximalizace kvality videa při snaze o co nejnižší množství přenesených dat. Není-li třeba pro popsání obrazu tolik bitů, nepřenesou se, naopak je-li jich potřeba více, přenáší se jich více.
Znamená to tedy, že ve scénách s rychlými pohyby je datový tok daleko vyšší, než ve scénách bez pohybu.
Jeho výhodou je, že můžeme dosáhnout vyšší kvality videa, než při CBR. Naopak nevýhodou je, že nevíme jakou velikost bude mít výsledný [[soubor]], jelikož se nedá odhadnout jak složitá [[scéna]] se bude na obraze odehrávat a kolik dat bude pro její zaznamenání potřeba.
 
== Význam videa ve společnosti ==
S pokrokem elektronických technologií dochází k rozšiřování dostupnosti techniky, která se používá pro natáčení videa. Probíhají tak proměny významu, který má video pro společnost.
Charakteristická je tato změna v případě společenských událostí, jako je například svatba.
Svatební video se stalo běžným komplementem ke svatebním fotografiím, které byly standardní metodou zachycení svatebního obřadu po celé dvacáté století.
 
Videa se dělí podle obsahu a formy, mezi základní patří:
 
* ''Image spot'' - Jedná se o video, které klade důraz na atraktivitu formy, prezentuje společnost, značku nebo její produkty a služby v tom nejlepším světle. Slouží jako virtuální vizitka.
* ''Produktové video ''- Představuje produkt či službu pomocí video prohlídky. Především ukazuje vlastnosti produktu či služby, které jej odlišují od konkurence a představují tak přidanou hodnotu.
* ''Instruktážní video'' - Slouží jako nástroj technické podpory, může obsahovat nápady, jak efektivně zaškolit zaměstnance.
* ''Rozhovor'' - Jedna z nejjednodušších forem. Může být besedou několika lidí - respondentů, nebo výpovědí jednoho člověka (majitel firmy, odborník, testimonial apod.).
* ''Reportáž'' - Věcně a výstižně informuje o produktu, službě či události. Obsahuje rozhovory a redakční komentář.
* ''Dokument'' - Časově rozšířená reportáž (15 - 55 min.), navíc obsahuje názory a postoje tvůrců.
* ''Případová studie'' - Ukazuje produkty nebo služby na modelovém řešení u předchozích zákazníků.
* ''Funny video'' - Vtipné video, které přímo nebo nepřímo ukazuje produkty a služby. Obsahuje vtipný obsah - přidanou hodnotu, který uživatelé rádi sdílí.
* ''Virál'' - Jakékoliv video, které uživatelé sdílí skrze sociální sítě.
 
== Související ==
* [[Videorekordér]]
* [[Videokamera]]
* [[Videohra]]
 
{{Pahýl}}

Navigační menu