Edgar Degas: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 353 bajtů ,  před 4 lety
doplnění Života
(+ adata, portály.)
(doplnění Života)
Zájem o Degasovu tvorbu stoupal, a tak v roce [[1880]] Durand-Ruel zakoupil větší množství jeho obrazů. Část z nich pak v roce 1883 představil v [[Londýn]]ě a [[New York]]u v rámci výstav, které měly tamní publikum seznámit s tvorbou francouzských impresionistických malířů. Počátkem 80. let se námětem některých Degasových děl staly žehlířky a [[modista|modistky]]. Na poslední impresionistické výstavě roku [[1886]] vzbudily značný zájem jeho [[akt]]y. Degas si oblíbil [[Španělsko]]. V 80. letech je navštívil dvakrát; během té druhé roku [[1889]] byl i v [[Maroko|Maroku]].
 
V roce [[1892]] mu Durand-Ruel ve své galerii uspořádal teprve první samostatnou výstavu. Počátkem 90. let se Degasovi rapidně zhoršil zrak, v důsledku čehož prakticky zanechal olejomalby. aRoku stalMalíř se zanícenýmpostupně fotografemstahoval do ústraní. Modeloval sošky z vosku, kreslil [[pastel]]y a křídou, upravoval své starší práce a sbíral umění. [[Světová výstava 1900|Světovou výstavu 1900]] v Paříži obeslal dvěma olejomalbami a pěti pastely. V roce [[18921911]] mu Durand-Ruel[[Fogg veArt svéMuseum]] galeriiv uspořádal[[Cambridge teprve(Massachusetts)|Cambridge]], prvnísoučást [[Harvardova univerzita|Harvardovy univerzity]], uspořádalo druhou samostatnou výstavu za jeho života. V té době už téměř slepý Degas s uměleckou činností skončil.
 
RokuV 1911roce [[1912]], po smrti jeho přítele [[Henri Rouart|Rouarta]] a jeho hospodyně Zoe, byl nakonec kvůli demolici domu nucen se přestěhovat se ze svého ateliéru, kde žil posledních dvacet let, na [[bulvár]] de LichyClichy, kde si nemohltěžko zvyknout a tehdy také skončila celá jeho umělecká kariéra. Roku 1914 Camondova sbírka, v níž byla i vynikající Degasova díla přešla do Louvru, znamená to naprosté vítězství impresionistůzvykal. Zcela nevidomý a částečně hluchý [[27. září]] [[1917]] zemřel. Je pochován v rodinné hrobce na pařížském hřbitově [[Montmartre (hřbitov)|Montmartre]].
 
V určité míře měla velký vliv na jeho tvorbu i samota, kterou často pociťoval, a to nejen po smrti rodiny, nikdy se neoženil a jediná žena jeho života byla jeho věrná hospodyně Zoé Closierová. Nikdy neprožil velkou, opětovanou lásku, ale pokud se jednalo o přátelství se ženami, byl k němu osud štědrý. Mezi jeho přítelkyně můžeme zařadit např. [[Berthe Morisotová|Berthe Morisotovou]], [[Mary Cassatt]]ovou a [[Suzanne Valadonová|Suzanne Valadonovou]], které obdivoval jakožto umělkyně. V paměti nám Edgar Degas zůstane známý jako tvůrce prostředí dostihů, divadla, kaváren, ale především jako tvůrce tanečnic, a to hlavně baletek.
 
== Galerie ==

Navigační menu