Ledová plochá dráha: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 23 bajtů ,  před 5 lety
m
Styl + typo
m (Styl + typo)
[[Soubor:0641_Finallauf_in_der_Eisspeedway-Weltmeisterschaft_2013_in_Sanok.JPG|thumb|Závod Mistrovství světa ledové ploché dráhy 2013 v Sanoku]]
'''Ledová plochá dráha''' je druh zimního motocyklového závodu, spadající pod plochou dráhu, který vznikl ve 20. letech 20. století. Do podoby samostatného sportu se vyvinul z různých zimních motocyklových soutěží. Závodníci používají lehké plochodrážní motocykly, které jsou přizpůsobeny nízkým teplotám a velmi kluzkému povrchu ledové dráhy.
[[Soubor:Finallauf_in_der_Eisspeedway-Weltmeisterschaft_2010_in_Innsbruck_(01).jpg|thumb|Závod Mistrovství světa ledové ploché dráhy 2010 v [[Innsbruck|Innsbrucku]]]]
 
Ledová plochá dráha již dlouho sloužila jako zimní trénink k závodům klasické [[Plochá dráha|ploché dráhy]] a motocrossu. Vznik ledové ploché dráhy jako samostatného sportu však není písemně doložitelný, pravděpodobně však vznikl roku 1924 v Rusku.
 
V Rusku je ledová plochá dráha téměř masovým sportem, protože díky podnebí zde panují výborné přírodní podmínky pro trénink. V roce 1997 tak v Rusku bylo registrovaných 1 500 aktivních sportovců. Díky tomu je Rusko dominantní velmocí na soutěžích po celém světě. Od roku 1964 jsou pořádánypořádána mistrovství světa. V roce 2004 se mezinárodních soutěží zúčastnili jezdci ze 17 zemí, kromě jezdců z evropských zemí měliměly zastoupení i Austrálie, Nový Zéland či Mongolsko a USA. 
 
 
== Specifika motorek pro ledovou plochou dráhu ==
[[Soubor:Eisspeedway_Maschine_05.JPG|thumb|Hřeby na zadním kole motorky pro ledovou plochu dráhu, levá strana]]
Jezdci používají robustní motorymotocykly s objemem motoru 500 cm³ o výkonu maximálně 70 koní, protože důležité je řidičské umění, ne vysoký výkon. Nejčastěji používanými motorymotocykly jsou české [[Jawa|Jawy]]. Pravidla povolují použití dvou i čtyřtaktních motorů. Rám motorky je většinou vlastní výroby a jsou používány lehké materiály jako jsou karbon nebo hliníkhliníkové slitiny. Kvůli jízdníchjízdním vlastnostem je dnes upřednostňována konstrukce pro jízdu vstoje. Průměrná rychlost je kolem 90 km/h, avšak bylo dosaženo i maximálních rychlostí kolem 140 km/h. Vzhledem k převážně vlastní konstrukci motorek, je před závodem třeba absolvovat kontrolu splnění technických regulí a vážení (hmotnost cca 110 kg).
 
== Einzelnachweise ==
11 068

editací

Navigační menu