Znovuzalesnění: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
-související položka (již prolinkováno v textu)
→‎Související články: - položky již prolinkované v textu
Řádek 22: Řádek 22:


=== Související články ===
=== Související články ===
*[[Odlesňování]]
*[[Lesnictví]]
*[[Lesnictví]]
*[[Konopí seté|Konopí]]
*[[Konopí seté|Konopí]]
*[[Zmírňování změny klimatu]]


=== Literatura ===
=== Literatura ===

Verze z 7. 1. 2016, 01:59

Tropické školka na plantáží Planeta Verde Reforestación SA ve Vichadě v Kolumbii
15-letý zalesněny pozemek
21-letá plantáž borovice červené v jižním Ontariu

Znovuzalesnění je přirozené nebo úmyslné vysazování stávajících lesů a lesní půdy, které byly obvykle díky odlesňování vyčerpány.[1] Zalesňování lze použít ke zlepšení kvality lidského života nasáváním znečištění a prachu ze vzduchu, obnovou přírodních stanovišť ekosystémů, zmírněním globálního oteplování, protože lesy umí odnímat oxid uhličitý z atmosféry, a také sklizní kvůli zdrojům, zejména dřevu.

Termín znovuzalesnění je podobný pojmu zalesňování, procesu obnovy a znovu vytvoření oblasti lesa a lesní půdy, které mohly existovat již dávno, ale byly v minulosti odlesněny nebo jinak odstraněny v určitém okamžiku. Někdy je termín opětovné zalesnění používán pro rozlišení mezi původním lesním porostem a pozdějším znovu-vzrostlým lesem na určitém území. Používají se speciální nástroje, jako např tyč na výsadbu (tree planting bar), aby výsadba stromů byla jednodušší a rychlejší.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Reforestation na anglické Wikipedii.

  1. Reforestation - Definitions from Dictionary.com [online]. dictionary.reference.com [cit. 2008-04-27]. Dostupné online. 

Související články

Literatura

  • BONAN, G. B. Forests and climate change: Forcings, feedbacks, and the climate benefits of forests. Science. 2008, s. 1444–1449. DOI 10.1126/science.1155121. PMID 18556546. 
  • SCHEIL, D.; MURDIYARSO, D. How Forests Attract Rain: An Examination of a New Hypothesis. BioScience. 2009, s. 341–347. DOI 10.1525/bio.2009.59.4.12. 

Externí odkazy

Šablona:Commons category