Albatros laysanský: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 19 bajtů ,  před 4 lety
m
Odstranění parametru barva z taxoboxu dle ŽOPP z 21.11.2015, konsensus na změně dostupný na Diskuse_k_šabloně:Taxobox#Odstranit_parametr_barva; kosmetické úpravy
m (řádková verze {{Commonscat}}; kosmetické úpravy)
m (Odstranění parametru barva z taxoboxu dle ŽOPP z 21.11.2015, konsensus na změně dostupný na Diskuse_k_šabloně:Taxobox#Odstranit_parametr_barva; kosmetické úpravy)
{{Taxobox
| barva = pink
| jméno = Albatros laysanský
| status = VU
}}
 
'''Albatros laysanský''' (''Diomedea immutabilis'') je pták z rodu ''Phoebastria'' z čeledi albatrosovitých.
 
== Synonyma ==
 
== Popis ==
Díky svému šedavému zbarvení svršku a křídel, bílému zbarvení hlavy a spodku, bývá přirovnáván k [[Rackovití|rackovi]]. Albatrosa laysanského je obvykle snadné rozpoznat, protože žije poměrně odděleně v severním Pacifiku spolu s druhem [[albatros černonohý|albatrosa černonohého]], který má na rozdíl od něj šedavé až černé opeření po celém těle. Od velmi vzácného [[albatros bělohřbetý|albatrosa bělohřbetého]] se odlišuje svým černě zbarveným hřbetem a křídly, má oproti němu také menší rozměry. V rámci čeledi je poměrně malý. Je pojmenován po ostrově Laysan, jedné z hnízdních kolonií na severozápadě Havajských ostrovů.
 
Albatros laysanský žije u vody, křídla mu slouží k plachtění nad vodní hladinou a můžou být až 3 metry dlouhá.
 
== Areál rozšíření ==
Je to velký mořský pták, který se pohybuje napříč severním [[Tichý oceán|Pacifikem]]. Je druhým nejběžnějším ptákem Havajského souostroví, jeho početnost se odhaduje ke 2,5 miliónům jedinců, a současně se jeho výskyt rozšiřuje na nové ostrovy (patrně se na nová území vrací).
 
== Zajímavost ==
113 777

editací

Navigační menu