Achilles: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebrán 1 bajt ,  před 4 lety
m
Oprava skloňování jména Achilles.
m (+ odkaz na Ottův slovník naučný)
m (Oprava skloňování jména Achilles.)
Achilles je syn bohyně [[Thetis]] a krále [[Péleus|Pélea]].
O jeho matku, mořskou bohyni Thetis, se dříve ucházel sám bůh Zeus, avšak zalekl se věštby, že její syn bude mocnější než otec. Ustoupil tedy smrtelníkovi a věštba se vyplnila. Péleův syn byl nejudatnějším a nejúspěšnějším bojovníkem pod hradbami Tróje.
Matka ho po narození podle jedné verze pověsti koupala v podsvětní řece [[Styx]], podle druhé verze ho potírala [[ambrózie|ambrózií]] a zakalovala nad ohněm. Při zakalování ji však přistihl [[Péleus]], [[Thetis]] AchilleaAchilla vyděšena upustila a [[Péleus]] ji vyhnal. Proto zůstala pata za kterou ho Thetis držela jediným zranitelným místem (známá [[Achillova pata]]), Péleus ji nechtěným vyrušením zabránil zakalování dokončit.
 
Achillovým vychovatelem se stal moudrý [[kentaur]] [[Cheirón]]. Když dospěl, nepodařilo se [[Thetis|Thetidě]] uchránit ho před trojskou válkou. [[Thetis]] ho ukryla do ženského chrámu, kde ho převlečeného za ženu skrývala, protože dle věštby měl její syn žít buď úžasný, ale krátký život hrdiny, nebo dlouhý a spokojený život průměrného vladaře. Jako matka si samozřejmě přála pro syna delší život. Pro Achilla byl vyslán král [[Odysseus]], který provedl jeden ze svých pověstných kousků, které mu vynesly pověst nejmazanějšího muže tehdejšího světa. Aby poznal, která z dívek je Achilles (všechny měly roušky zakrývající obličej a dlouhé splývavé šaty), nechal na zem vysypat šperky a mezi ně pohodil meč. Když si dívky prohlížely šperky, na nádvoří zařinčeli jeho zbrojnoši zbraněmi a „dívka“, která se jediná vrhla po meči, byl samozřejmě Achilles. Odysseus ho poté přesvědčil, že život hrdiny, i když krátký, je lepší než dlouhá léta života bez slávy. Achilles se k němu přidal a [[Thetis]], když viděla, že si její syn vybral osudovou volbu sám, pro něj nechala ukovat nejskvělejší zbroj u zbrojíře bohů, [[Héfaistos|Hefaista]].
7

editací

Navigační menu