Atlas (vazba tkanin): Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 16 bajtů ,  před 7 lety
m
Robot: odstranění kategorie Textil; kosmetické úpravy
m (Oashi přesunul stránku Atlasová vazba na Atlas (tkanina) s výměnou přesměrování: mame i pleteniny, s jinou vazbou)
m (Robot: odstranění kategorie Textil; kosmetické úpravy)
'''Atlas''' je jedna ze tří základních [[vazby tkanin|vazeb tkanin]]. Atlasová vazba je rozpoznatelná pro svůj lesklý vzhled a "[[hedvábí|hedvábný]]" omak. Je většinou velmi hustá (nízké setkání), málo odolná proti oděru.
== Konstrukce vazby ==
[[FileSoubor:Сатиновое переплетение 5.2 (2).png|thumb|150px|Pětivazný útkový atlas]]
Nejmenší [[střída (textilie)|střídu]] (5x5) má pětivazný atlas, ve kterém je každý [[útek|útkový]] řádek tvořen jedním [[osnova (textil)|osnovním]] ''vazním bodem'' (ve vzorkovnici je vyznačen černou barvou) a čtyřmi útkovými vaznými body (nevyznačuje se, zůstává bílá barva). Osnovní vazné body se postupně vystřídají ve všech útkových i osnovních řádcích.
 
Pořadí umístění vazných bodů ve střídě je dáno tzv. postupovým číslem, které udává každému vaznému bodu jeho místo. Pro pětivazný atlas jsou postupová čísla 3 nebo 2. Při použití postupového čísla 3 začíná vazba osnovním vazným bodem na první útkové a první osnovní niti (počítá se zdola nahoru a zleva doprava). Pro další osnovní vazný bod přičteme číslo 3, takže další vazný bod je křížení na druhé útkové a čtvrté osnovní niti, následující na třetí útkové a druhé osnovní niti … a tak dále. Zápisem by se dalo vyjádřit jako: 1/1, 2/4, 3/2, 4/5, 5/3. Pro postupové číslo 2 by byl zápis: 1/1, 2/3, 3/5, 4/2, 5/4. Podle použití postupového čísla dosáhneme buď pravého nebo levého směru atlasu.
 
=== Odvozené vazby ===
Jestliže se vazné body o jeden nebo dva rozšíří ve vodorovném nebo svislém směru aniž by se zvětšila střída vazby, vznikne ''zesílený atlas''. [[Tkanina]] je tužší, pevnější.
 
[[Brdo (textil)]],
[[Atlas (vazba pletenin)]]
 
[[Kategorie:Textil]]
[[Kategorie:Vazby tkanin]]
113 777

editací

Navigační menu