Josiášova reforma: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 903 bajtů ,  před 6 lety
bez shrnutí editace
== Reforma izraelského náboženství ==
Kniha 2.&nbsp;Paralipomenon ([[2. kniha kronik|2.&nbsp;kniha letopisů]]) uvádí, že náboženská očista začala 12.&nbsp;roku Josiášovy vlády.<ref>2. Paralipomenon [https://www.biblegateway.com/passage/?search=Druh%C3%A1+Letopisu+34&version=B21]</ref> Král tehdy dal zničit veškerá kultovní místa ostatních bohů, přičemž cílem bylo odstranit vše, co se v očích běžného lidu stávalo předmětem uctívání.
 
=== Posvátná návrší ===
Na vysokých pahorcích nebo u posvátných stromů stavěli mnohé národy ve starověku tzv. "posvátná návrší", neboli vyvýšená místa ( nazývaná v Bibli "''bamoth''" = vysoká místa). Šlo o uměle postavené, většinou kamenná, plošiny, na nichž stával oltář, posvátný sloup nebo posvátný kůl (pokud sevedlenávrší nenacházel živý strom.
 
=== Moloch v údolí Ben-hinom ===
 
== Kritika reformy ==
{{Citace|Nespoléhejte na klamná slova: ‚Je to chrám Hospodinův, chrám Hospodinův, chrám Hospodinův.‘ <b>Jeremjáš 7:4</b>}}
 
Dějepisné biblické knihy hodnotí Josiášovu reformu většinou velice jednostranně a pozitivně. Z kontextu dalších knih však lze poznat, že nedošlo ke skutečné obrodě izraelského náboženského cítění. Centralizace kultu měla za následek silný důraz na zvířecí oběti (proti čemuž vystupoval zvláště [[Jeremjáš]], syn lévitského kněze) a spoléhání na její očistnou sílu. Judští proroci za Josiášova nástupce Jójakíma i Sedechiáše kritizovali fakt, že lidé nepřestali páchat špatnosti a hříchy. Naopak začali spoléhat na to, že jakýkoliv hřích bude před Bohem smazán prolitím nevinné zvířecí krve. I z toho důvodu se proroci začali více soustředit na kázání osobní morální zodpovědnosti namísto dodržování Mojžíšova zákona.
 
{{Citace|"Přicházíte a stavíte se přede mne v tomto domě, který je nazýván mým jménem, a říkáte: ‚Jsme vysvobozeni.‘ To proto, abyste mohli páchat všechny tyto ohavnosti? Což se stal ve vašich očích tento dům, který je nazýván mým jménem, úkrytem lupičů? Hle, také já vidím, je výrok Hospodinův." <b>Jeremjáš 7:10-11</b>}}
 
== Reference ==
1 681

editací

Navigační menu