Inertní plyny: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidán 1 bajt ,  před 6 lety
m
gram.
m (raději pryč úplně, nechci nepřesnosti)
m (gram.)
Čistý [[argon]] nebo [[dusík]] jsou nejčastěji používané inertní plyny kvůli vysokému procentu jejich přirozeného výskytu v přírodě (78% N<sub>2</sub>, 1% Ar ve [[vzduch]]u) a kvůli jejich nízké ceně na trhu.
 
NarozdílNa rozdíl od [[vzácné plyny|vzácných plynů]], inertní plyny nemusí být jednoprvkové, často jsou to [[chemická sloučenina|chemické sloučeniny]] plynů. Důvodem pro jejich netečnost bývá většinou úplné zaplnění [[valenční vrstva|valenční vrstvy]]. Toto je však pouze určitá tendence, nikoliv pravidlo, protože některé inertní plyny za určitých speciálních podmínek mohou vytvářet sloučeniny.
 
Častým použitím vzácných plynů je tzv. '''inertní atmosféra''' (nebo také ''ochranná atmosféra''), což je směs plynů v uzavřeném prostoru zabraňující degradaci uchovávaného materiálu. Používá se zejména argon ve směsi s dusíkem. Dalším využitím těchto plynů je hašení, zejména ve [[Plynové stabilní hasicí zařízení|stabilních hasicích zařízeních]]. Nejčastěji používanými hasebními plyny v budovách jsou čistý [[dusík]], [[Argonit]] a [[Inergen]].

Navigační menu