Metalcore: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
JAnDbot (diskuse | příspěvky)
m Odstraňuji šablonu {{link GA}} (vkládanou Wikidaty - skript od Amira)
Bez shrnutí editace
značky: editace z mobilu editace z mobilního webu
Řádek 16: Řádek 16:


Definovat jeho zvuk není jednoduché. Mnohé kapely spojily zvuk a postoje inspirované hardcore punkem s rozličnými odnožemi [[heavy metal]]u.
Definovat jeho zvuk není jednoduché. Mnohé kapely spojily zvuk a postoje inspirované hardcore punkem s rozličnými odnožemi [[heavy metal]]u.
Metalcore je subžánr metalu,ne jak se někde tvrdí hardcoru.


== Začátky ==
== Začátky ==

Verze z 11. 8. 2015, 14:36

Metalcore
Původ ve stylechHardcore punk, Extreme metal, Crossover thrash
Kulturní pozadíKonec 80. let Severní Amerika
Typické nástrojeKytara - Baskytara - dvojitý kopák - Zpěv
Všeobecná popularitaMalá až žádná během působení prvních skupin, v poslední době zvýšená popularita
Podstyly
Moshcore - Mathcore
Směs stylů
DeathcoreMelodic metalcore

Metalcore (známý i jako hardcore metal) je styl tvrdé hudby, který v sobě spojuje prvky extreme metalu a hardcore punku.

Definovat jeho zvuk není jednoduché. Mnohé kapely spojily zvuk a postoje inspirované hardcore punkem s rozličnými odnožemi heavy metalu. Metalcore je subžánr metalu,ne jak se někde tvrdí hardcoru.

Začátky

Kapela Breakdown nebývá zahrnovaná do „škatulky“ metalcore, i tak je nepochybně jednou z prvních kapel, která kombinovala heavy-metalové riffy s tradičnějším hardcorovým zvukem, bez toho, aby hráli thrash metal.

Přibližně v tomto období, kapely jako Damnation A.D., Integrity, Maximum Penalty, Leeway, Biohazard, Madball, Judge a Raw Deal začali vydávat dema a alba, které vytvořily základ pro příchod metalcore.

Tvorba těchto kapel byla podobná newyorskému hardcore, ale lišila se metalovějším zvukem, protože kapely využívaly dvojitý basový buben, drsnější ladění, tvrdší riffy a "metalové" vokály.

Tato základní podoba metalcore dostala přezdívku "tough guy hardcore" (hardcore tvrdých chlapů), a také "moshcore" kvůli tematice textů, která je podobná staršímu hardcore.

V polovině 90. let kapely začaly rozšiřovat zvuk metalcore. Mezi ukázkové příklady patří Liar a Congress, které byli součástí pověstné scény H8000.

Scéna H8000 se nacházela na západě Vlámska v Belgii.

Mnohé jiné kapely, které kráčeli v jejich stopách, například Regression, Sektor, Spineless, se také zasloužili o rozvoj metalcore.

V USA to byla kapela All Out War a její přímočaré thrashové riffy, dále také Rorschach, Starkweather, Adamantiuma kapela Deadguy, která experimentovala s volnějším, často až nesouhlasným skládáním, a také s netradičními rytmy. Converge začali jako „děti hardcore s odkazem Slayer“, jejich hudba je plná hardcore, metalu a progresivního instrumentálního experimentovaní; a svou tvorbu považují za punk metal.

Další vývoj

Nesmírný rozvoj metalcore nastal na konci 90. let a na začátku nového tisíciletí, a dospěl až do bodu, když se velké nahrávací společnosti začaly zajímat o tento žánr. Nahrávky z posledního období, například album skupiny Unearth s názvem „III: In the Eyes of Fire“ nebo nahrávka kapely Norma Jean pojmenovaná „Redeemer“, si vydobyli první místa v žebříčcích popularity. Mezi další kapely, které si získávají celosvětovou popularitu, patří kalifornský spolek Atreyu.

Velkou popularitu má také tzv. „melodický metalcore“, který zastupují kapely hrající kombinaci melodického death metalu, který reprezentují At the Gates a In Flames, a metalcore. Tento styl je charakteristický svou melodikou v kombinaci s brutálními rytmy a vokály. Dnes hraje v tomto stylu mnoho metalcorových kapel.

Některé kapely, jako například Botch a Norma Jean, vnesly do žánru silné math-rockové a noise-rockové kytarové riffy, inspirované kapelami Rorschach a Deadguy.

Několik groove-metalových skupin, například Chimaira a Lamb of God, do své novější tvorby zakomponovalo prvky metalcore.

Zásadní interpreti