Safiye Sultan: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 213 bajtů ,  před 6 lety
bez zdrojů, -tagy /CT, bez px, portál
Bez shrnutí editace
(bez zdrojů, -tagy /CT, bez px, portál)
{{Bez zdrojů}}
{{infobox - osoba}}
'''Safiye Sultan '''([[1550]] – [[10. listopadu listopad]]u [[1605]]), celým jménem ''Davlatlu İsmatlu Sāfiya Vālida Sultān Aliyyetü'ş-şân Hazretleri'', byla oblíbenkyně a manželka sultána [[Murad III.|Murada III.]] a matka sultána [[Mehmed III.|Mehmeda III.]]
Během vlády svého syna zastávala funkci [[Valide sultan|Valide Sultan]], nejvyšší ženský post v Osmanské říši.
 
== Původ ==
<span class="cx-segment" data-segmentid="73"></span>Říká se{{kdo}}, že Safiye pochazí z Vatikánu, stejně jako její tchýně [[Nurbanu Sultan]] (matka Murada III.). Údajně byla sebrána muslimskými piráty a prodána do sultánského harému v roce 1562. Nicméně, Safiye pocházela z [[Albánie]] z vesnice [[Rezi]] v horách Ducagini.
[[Soubor:Tizian_121.jpg|left|thumb|237x237px|'''[[Mihrimah Sultan]]''']]
 
<span class="cx-segment" data-segmentid="89"></span>V roce 1563, když jí bylo 13 let, ji [[Mihrimah Sultan]] (dcera [[Sulejman I.|Suleymana I.]], tehdejší [[Valide sultan|Valide Sultan]]) poslala jako konkubínu k princi Muradovi, budoucímu sultánovi.
V roce 1563, když jí bylo 13 let, ji [[Mihrimah Sultan]] (dcera [[Sulejman I.|Suleymana I.]], tehdejší [[Valide sultan|Valide Sultan]]) poslala jako konkubínu k princi Muradovi, budoucímu sultánovi. Dala jí jméno Safiye, což znamená "ta čistá".
V roce [[1566]] Mihrimah také dala jméno Muradovu a Safiyinimu synovi, Mehmedovi, který byl později také sultánem.
 
== Safiye manželkou sultána ==
[[Soubor:Arolsen_Klebeband_01_471_4.jpg|thumb|Manžel Safiye Sultan, osmanský sultán [[Murad III.|Murad III]].]]
<span class="mw-ref" id="cite_ref-FOOTNOTEPeirce1993.5B.2F.2Fbooks.google.com.2Fbooks.3Fid.3DL6-VRgVzRcUC.26pg.3DPA94_94.5D_1-2" rel="dc:references">Safiye byla jedinou konkubínou Murada, i když měl možnost mít stovky jiných žen. Měli vášnivý vztah, který přetrvával mnoho let Muradova sultanátu. Jeho matka Nurbanu ho nabádala, aby si k sobě zval i ostatní konkubíny z harému, aby udržel tradici dynastie. Murad měl jen jednoho následníka, Mehmeda, který se narodil v roce 1581 a měl ho právě se Safiyí. Nurbanu obvinila Safiyi, že je čarodějnice a různými kouzly dělá Murada impotentním, když je s jinými konkubínami. Toto obvinění vedlo k uvěznění a mučení všech služebníků Safiye, které podezřívali z pomáhání v těchto kouzlech. Muradova sestra Esmeham představila Muradovi dvě nádherné konkubíny, které nakonec přijal. Vyléčen ze své impotence se stal otcem 20 synů a 27 dcer.</span>
<!--
The greatest crisis Safiye endured as valide sultan stemmed from her reliance on her ''kira'', Esperanza Malchi. A ''kira'' was a non-Muslim woman (typically Jewish) who acted as an intermediary between a secluded woman of the harem and the outside world, serving as a business agent and secretary. In 1600, the imperial cavalry rose in rebellion at the influence of Malchi and her son, who had amassed over 50&nbsp;million aspers in wealth. Safiye was held responsible for this, along with the debased currency the troops were paid with, and nearly suffered the wrath of the soldiers, who brutally killed Malchi and her son. Mehmed III was forced to say "he would counsel his mother and correct his servants." To prevent the soldiers from suspecting her influence over the Sultan, Safiye persuaded Mehmed to have his decrees written out by the Grand Vizier, instead of personally signing them -->.
 
== Reference ==
The greatest crisis Safiye endured as valide sultan stemmed from her reliance on her ''kira'', Esperanza Malchi. A ''kira'' was a non-Muslim woman (typically Jewish) who acted as an intermediary between a secluded woman of the harem and the outside world, serving as a business agent and secretary. In 1600, the imperial cavalry rose in rebellion at the influence of Malchi and her son, who had amassed over 50&nbsp;million aspers in wealth. Safiye was held responsible for this, along with the debased currency the troops were paid with, and nearly suffered the wrath of the soldiers, who brutally killed Malchi and her son. Mehmed III was forced to say "he would counsel his mother and correct his servants." To prevent the soldiers from suspecting her influence over the Sultan, Safiye persuaded Mehmed to have his decrees written out by the Grand Vizier, instead of personally signing them.
<references />
 
{{Portály|Lidé}}
== Notes ==
{{Reflist|3}}
[[Kategorie:Úmrtí 17. století]]
[[Kategorie:Regentky]]

Navigační menu