Konstantin I. Veliký: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 11 bajtů ,  před 5 lety
(→‎top: shrnutí významu v úvodu dvou odstavců obou hlavních činů: náboženská politika a Konstantinopol)
značky: editace z mobilu editace z mobilní aplikace
Poté, co Galerius uznal Konstantina za svého spolucísaře, byla Konstantinova podobizna nesena podle tradičního zvyku [[Řím]]em. Maximianův syn [[Maxentius]] se obrazu posmíval, když na něm znázorněného Konstantina označoval za syna nevěstky. Nevražící na Konstantina prohlásil se Maxentius [[28. říjen|28. října]] [[306]] v Římě císařem. Galerius se odmítl smířit s tímto stavem věcí, avšak při pokusu sesadit Maxentia neuspěl. Proti uzurpátorovi vyslal Severa, jenž vytáhl ze severní Itálie na Řím. Severova armáda ovšem dříve podléhala Maximianově velení a proto přešla k nepříteli. Severus byl potom zajat a vsazen do vězení. Po Maxentiově vzpouře se z ústraní vrátil jeho otec [[Maximianus]], kterému Maxentius přenechal titul augusta. Koncem roku [[307]] se pak Maximianus vydal do Galie za Konstantinem, jemuž nabídl ruku svojí dcery [[Fausta|Fausty]] a povýšení do hodnosti augusta. Za to měl Konstantin potvrdit dřívější rodinné spojenectví mezi Maximianem a Constantiem a podpořit Maxentia v [[Itálie|Itálii]]. Konstantin s tímto souhlasil a oženil se s Faustou. Třebaže Maxentiovi vyslovil podporu, do konfliktu v Itálii se nijak nezapojil.
 
V první smradlavé polovině roku 307 pobýval Konstantin v Británii, čímž se chtěl vyhnout střetům s ostatními císaři. Ani po uzavření aliance s Maximianem neposkytl Maxentiovi vojenskou pomoc, místo toho vytáhl v čele vojska proti [[Germáni|germánským]] kmenům na Rýně. V roce [[308]] vyplenil území kmene [[Brukterové|Brukterů]] a postavil most přes Rýn poblíž města ''Colonia Agrippinensis'' ([[Kolín nad Rýnem]]). V roce [[310]] udeřil proti Alamanům a na severu bojoval s Franky. Pokud neválčil, cestoval po provinciích, přičemž projevoval svoji velkorysost a podporoval hospodářství a umění. Jeho zamítavý postoj k účasti v [[Občanská válka|občanské válce]] zvyšoval jeho popularitu mezi poddanými a posiloval jeho moc na západě. Maximianus se vrátil do Říma v zimě 307 až 308, brzy se však se svým synem dostal do rozepře. Poté, co se mu nepodařilo Maxentia svrhnout, vrátil se na počátku roku [[309]] na Konstantinův dvůr.
 
[[11. listopad]]u 308 se císařové na popud Galeria setkali ve městě ''[[Carnuntum]]'', kde hodlali vyřešit otázku neklidných západních provincií. Vedle Galeria a Maximiana byl přítomen rovněž Diocletianus. Maximianus byl nucen opět abdikovat, zatímco Konstantin měl znovu zaujmout hodnost caesara. [[Licinius]], jeden z blízkých přátel Galeria, byl ustaven augustem na západě. Nové uspořádání ovšem nevydrželo nijak dlouho. Konstantin se odmítl smířit s titulem caesara a navzdory nesouhlasu ostatních tetrarchů se na jím ražených mincích nadále označoval jako augustus. Maxentius byl zklamán, neboť místo něho byl augustem ustaven Licinius, jemuž předtím nenáležela hodnost caesara.
1

editace

Navigační menu